С 12 гласа "за", 0 "против" и 3 "въздържал се", Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред прие Закона за НСО, предаде репортер на БГНЕС.

По време на заседанието на комисията зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че Националната служба охрана ще остане на подчинение на президента. "Така тя ще бъде равноотдалечена и от законодателната, и от изпълнителната власт", добави Цветанов по време на дебатите. Той е и вносител на законопроекта.

Цветанов поясни, че в Закона за НСО не е предвидено офицерите и сержантите от службата да имат полицейски правомощия. При задържане на лице, то незабавно трябва да бъде предадено на полицейските органи. Употребата на оръжие от своя страна е допустима само при абсолютна необходимост.

Според депутата от ГЕРБ цялостният пакет от закони в сектор "Сигурност" е необходим, за да бъде запълнен правният вакуум, съществуващ в разузнаването и НСО от близо 25 години.

"Досега дейността на НСО се регламентираше от вътрешноведомствени нормативни актове, а не от специален закон", поясни Цветанов.

БСП Лява България ще се въздържи от подкрепа на Закона за НСО, обяви депутатът от БСП Лява България Атанас Мерджанов. Той подчерта, че левицата не вижда отговори на много въпроси, отправени от обществото и представители на сектор "Сигурност". "Тук става дума за политическо решение защо министър от правителството не дойде да защити този проект", попита народният представител.

Според Мерджанов през годините, когато НСО не е имала законова уредба, се е разраснала и е стигала до степен, която дразни обществото. "Този законопроект идва, за да уреди сегашното статукво", категоричен бе той. Мерджанов призова за отговор на "крещящи въпроси" като тези: Колко са охраняваните от НСО лица? Защо към едни се подхожда по един, а към други, по друг начин? Какъв е обхватът на службата?

От АБВ обявиха, че подкрепят законопроекта, а Мустафа Карадайъ от ДПС попита с какво ще се промени поведението на НСО по време на терористичен акт или атентат срещу охранявани лица.

Председателят на комисията Атанас Атанасов също приветства Закона за НСО. Той призова опозицията вместо да насърчава вносителите да правят предложения между първото и второто четене, да ги направи сама. "Несъмнено има нужда от регламентация на тази дейност, а от предложения законопроект личи, че при писането му са участвали представители на НСО", заяви Атанасов.

Според народния представител обаче, има и текстове, които будят притеснение. Сред тях са тези, които уреждат статута на НСО като специализирана военизирана служба, въпреки че не е част от военните сили. "Чл. 80 от закона предвижда на служителите на службата да ползват 7 календарни дни отпуск при сключване на брак, раждане на дете или заболяване на близък. Тези неща трябва да бъдат съгласувани със Закона за държавния служител", смята Атанасов.

Председателят на комисията подчерта, че най-вероятно основният дебат в пленарната ще се бъде съсредоточен върху охраняваните лица и дали списъкът трябва да бъде в този вид. /БГНЕС