Самолети от американските ВВС са започнали да извършват въздушни удари срещу позициите на "Ислямска държава" в иракския град Тикрит, съобщава "Гардиън". Това поставя авиацията на САЩ в положение на директна поддръжка на иракската армия и подкрепящите я шиитски доброволни отряди.
"Мога да потвърдя, че правителството на Ирак поиска подкрепата на коалицията за извършване на операции в Тикрит. Те се провеждат в момента", заяви говорителят на Пентагона полковник Стийв Уорън.
Генерал Джеймс Тери, който ръководи операцията в Ирак не отговори на въпросите дали и доколко Иран е намесен в сраженията около Тикрит. Той съобщи, че операцията в Тикрит се извършва по пряко искане от премиера на Ирак Хайдер Абади и "ще позволи на ираксите сили да победят "Ислямска държава" около Тикрит".
Въпреки че се очаква от поне седмица и най-вероятно се извършва без координация с подкрепяните от Иран доброволни отряди, намесата на американски самолети в сраженията около Тикрит поставят администрацията на Барак Обама в особена позиция, тъй като де факто извършва военна операция заедно с най-големия си враг в Близкия изток – Иран.
Въпреки че иракските сили ръководят битката за Тикрит, въздушните удари на САЩ срещу града карат мнозина да се питат дали кампанията срещу "Ислямска държава" не е стъпка към сближаване между САЩ и Иран.
Досега американската армия се държи настрана от битката за града, като според мнозина причина за това е желанието на командване да не се меси в операция, в която участват подкрепяните от Иран шиитски отряди.
Агенция "Ройтерс" съобщава, че водената от САЩ коалиция в четвъртък е извършила въздушни удари срещи комплекс от дворци в Тикрит, където ислямистите се крият от три седмици. Първите удари са били още вчера.
dnevnik.bg
Коментари
shumBG
"Ответен удар" ще е по-интересен.