Прокуратурата да се самосезира и да провери дали Делян Пеевски и други лица около него са извършили престъпления срещу финансовата дейност на Корпоративна търговска банка (КТБ).

За това призова съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев в коментар относно последното интервю на банкера Цветан Василев.

Според Кънев в интервюто има достатъчно информация за прокуратурата да провери дейността на Делян Пеевски в последните седмици на фалита на банката.

Кънев посочи още, че интервюто съдържа подробни признания, че КТБ не е била банка, а много добре работещ инвестиционен фонд.

Той заяви още, че скандалът за продажбата на ключови активи на банкера е разкрил поредица от интересни факти.

"Твърдението, че всички предприятия са концентрирани в едни ръце, което беше дълго време отхвърляно от българските институции, се оказа официално вярно. Това от своя страна води до много сериозни подозрения за умишлено бездействие на тези институции в миналото", отбеляза още Кънев.

Според него ДАНС и впоследствие НАП са реагирали адекватно, като приходната агенция се е вслушала доста бързо в призива на парламентарната група на РБ за налагането на общ запор на акциите и дяловете на компаниите, продадени от Цветан Василев.

По този начин към момента са били защитени интересите на кредиторите и националната сигурност.

"Подобна концентрация на собственост на "чувствителни предприятия" в едни ръце, и то изключително неидентифицирани, безспорно представлява заплаха и за финансовата сигурност на страната", смята още Кънев.

Той обясни, че заради отказа на БНБ и прокуратурата да предоставят на парламентарната комисия, разследваща дейността на държавните органи във връзка с източването на КТБ, каквито и да е било материали, извън публично известните,

комисията няма възможност да работи и от нея не може да се очаква никакъв допълнителен анализ и полезни законодателни предложения.

"До момента не сме получили нищо повече от това, което БНБ благоволи още преди месеци да предостави на медиите и депутатите. Не е допустимо под претекст за следствена и особено за търговска тайна народните представители да бъдат ограничавани от достъп до тази информация. Затова има закрити заседания на комисии и други възможности", отбеляза още Кънев.

Вести.бг