Ударно наложените от Националната агенция за приходите запори върху свързвани с Цветан Василев фирми вероятно ще бъдат обжалвани.

Броени дни след като банкерът обяви, че е продал срещу 1 евро и ангажимент за изплащане на дългове участието си в БТК и още 4 дружества, НАП изненадващо запорира дялове и акции в тези и други фирми, свързани с Василев.

Фирмите със запорирани акции вече наброяват около 50. Обезпеченията се налагат заради предполагаеми бъдещи задължения на компаниите към хазната, пише вестник "Сега".

Информация за предприетите от НАП обезпечителни мерки се появи още в средата на миналата седмица, макар че част от запорите, за които медиите съобщиха, са получени в Агенцията по вписванията едва в петък, показа проверка на изданието.

Запорите са наложени на базата на съществуващи текстове в Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които дават право на данъчните да налагат предварителни обезпечения в хода на течаща ревизия. В тези случаи се допуска те да вземат превантивни мерки, ако има съмнения, че извършването на сделки с имуществото на съответната фирма ще направи невъзможно или ще затрудни събирането на задължения за данъци и осигуровки в бъдеще време. Прилагането на тези мерки обаче не може да става с лека ръка и ДОПК предвижда ограничения. Кодексът изисква обезпечителните мерки при възможност да се наложат върху отделни активи, като не се възпрепятства дейността на фирмата. Предварителното обезпечение трябва да бъде и съразмерно на бъдещото вземане.

До момента няма обяснение на НАП защо е предпочетено да се наложи запор върху акции вместо някое от другите обезпечения - като възбрана върху имот или запор на банкови сметки и движими вещи. Налагането на запор върху акции е проблемно като подход, тъй като пазарната стойност на акциите не е равна на номиналната. Това ясно се вижда при част от наложените от НАП запори. От запорното съобщение върху акциите на "Вива Телеком България" в БТК например става ясно, че данъчните очакват в бъдеще време да възникнат предполагаеми задължения на фирмата към хазната в размер на 500 000 лв. За да гарантират тези плащания, данъчните са запорирали всички 288 764 840 акции в компанията с номинална стойност 1 лв. Тоест, номиналната стойност на запорираните акции е много над предполагаемото вземане. При други компании пък номиналната стойност е по-ниска от дълга като например запорираните 15 000 акции с номинал от 1 лев, собственост на "Хедж инвестмънт България", в "Консорциум Авионамс". Запорът върху тези акции е наложен заради предполагаеми бъдещи задължения на "Хедж инвестмънт България" в размер на 250 000 лв. При трети компании предполагаемото задължение съвпада до стотинка с обезпечението. Така данъчните са запорирали притежаваните от "Краун Медиа" 976 849 бр. акции с номинал 10 лв. в "Тв Седем" заради предполагаем бъдещ дълг към хазната в размер на 9 768 490 лв.

Малко по-ясни са законовите последици от налагане на запорите. ДОПК съдържа изрична забрана за вписване на промени в Агенцията по вписванията в резултат от прехвърляне на дялове след наложен запор. В запорните съобщения на НАП има изрично препращане към тези текстове. Така след налагането на запорите няма как да се извършват сделки със съответните акции. Не е ясно обаче доколко това пречи на сключване на сделки извън България. Наред с това длъжникът има право да иска замяна на наложената обезпечителна мярка с друг вид обезпечение. Ако новото обезпечение е пари, безусловна и неотменяема банкова гаранция или държавни ценни книжа, не се изисква никакво съгласие за извършване на замяната.

От Националната агенция за приходите отказаха коментар защо е предпочетено да се запорират акции и как се доказва съразмеримостта между обезпечение и бъдещо задължение. В детайли на този етап не влиза и адвокатът на Цветан Василев Менко Менков. "Налагането на предварителни обезпечения подлежи на обжалване в 7-дневен срок", лаконичен бе Менков, който изчакваше да се запознае с всички запорни съобщения. На изрично питане дали наложените запори върху акции ще се заменят с парични обезпечения Менков бе лаконичен: "Всички възможности по ДОПК стоят като опция", пише още "Сега". /БГНЕС