На среща с представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) премиерът Бойко Борисов призова да изоставим народопсихологията да се самобичуваме ежедневно по темата с корупцията.
"Ние много услужливо се опитваме да я вдигаме всеки ден" каза той, а в същото време чуждите инвеститори отвън наблюдават, четат и се притесняват, а така българският бизнес губи потенциални партньорства, поясни премиерът. По думите му темата за корупцията вече не се повдига в Брюксел, а самият той лично парирал подобни опити с данни за усвояемостта на еврофондовете - България е в десетката на страните с най-малки финансови корекции - едва 1.5%, докато съседите били с по 40%. Разликата в цената на километър от метрото пък била в пъти - 30-35 млн. евро в България, и 90 и 120 млн. евро в Будапеща и Варшава, каза премиерът.
"След като държавата е изградила мощна система за самоконтрол, защо да се поддаваме на тези приказки, което пък отблъсква бизнеса", призова той.
Борисов настоя като нация да не допускаме ново спиране на еврофондовете, а предишното да остане в историята като неуспешен експеримент.
Премиерът подчета, че целта на съдебната реформа е у хората и у бизнеса да се върне чувството за справедливост. Според него обаче държавата не може да понесе две прокуратури, независими от никого. "Държавата няма да го понесе - едните ще арестуват единия ден, другите ще арестуват на другия ден другите. Ако беше хубаво, във Франция и Германия щеше да има по две, а в Швеция сигурно три. Да не се подвеждаме по конюнктурата", призова Борисов.
Законотворчеството по темата от последните дни той обясни с вътрешна конкуренция на подкрепящите кабинета политически формации и потвърди, че позицията на Министерския съвет ще бъде изразена чрез законопроекта, подготвян в Министерството на правосъдието. "Чакам предложението на министъра всеки момент и ще го пуснем бързо към парламента. АБВ внесоха закон, моите в ГЕРБ, да не останат по-назад, айде и те закон, Реформаторите и те готвят. За да спрем тази конкуренция, ние в Министерския съвет ще внесем свой."
Министър-председателят успокои, че контролът върху сделките няма да се повери на главния прокурор, както се замисляше първоначално, а на министъра на финасите. Хората на този пост се сменят, подлежат на парламентарен контрол, а и "ще има кой да го арестува, ако допусне закононарушение".
Борисов даде пример с Румъния, където завчера бил арестуван най-богатия бизнесмен, но не заради сторански престъпления, а заради нов политически проект. Напомня ли ви това България, колко политически формации бяха направени и финансирани по този начин от богати хора?!" попита риторично той.
Борисов съобщи, че е забранил на министрите да участват в предизборната кампания, защото в противен случай "Москов ще обещава болници, Лили Павлова - пътища, а Горанов ще казва - няма пари за нищо това".
Министър-председателят изказа огорчението си от това, че постоянно се иска помощ от държавата - за свлачища, срещу снега, за проблемите с млякото, сиренето и други. Той напомни на представителите на бизнеса, че в България данъчните условия са най-добрите в ЕС и че вариантите пред управлението са два - да се вдигнат данъците или държавата да бъде регулатор. Работим по втория и мисля че засега бизнесът е спокоен, каза премиерът.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар