Народното събрание одобри споразумението с обединеното съвместно командване на НАТО (SHAPE) за разполагането на територията на България комуникационен център на националния КИС (DCM-F) модул (Комуникационно-информационната система).

Документът бе подкрепен от 120 депутати, 20 бяха "против", а шестима се въздържаха. Ратификацията бе подкрепена с гласовете на депутатите от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ, БДЦ и един независим народен представител, предаде БТА.

Комуникационно-информационната система ще бъде изградена в Горна Малина.

Против ратификацията гласуваха от парламентарните групи на БСП и "Атака". Националистите от "Атака" също се противопоставиха на споразумението и поискаха поименно гласуване, което не бе прието от залата. От "Атака" възразяват срещу разполагането на този батальон, като според лидера на партията Волен Сидеров той ще бъде използван в бъдеще за координация на военни действия на територията на Украйна.

Споразумението предвижда личният състав на националния КИС (DCM-F) модул да се състои от двама офицери и 55 сержанти и войници, които се осигуряват от България. 

Националните модули могат да се използват за национални цели, доколкото задълженията към НАТО не се нарушават. Издръжката на личния състав е национална отговорност, е записано в текста на споразумението.

През 2009 г. Военният комитет на НАТО и впоследствие Северноатлантическият съвет взима решение в България да бъде сформиран национален мобилен комуникационен модул в състава на Втори свързочен батальон на НАТО.

В сряда говортелят на НАТО Оана Лунджеску обяви, че центровете на НАТО в източните държави от пакта ще изключително и само отбранителна цел и са съобразени с основополагащия договор за отношенията на международната организация с Русия.

Говорителят поясни, че тези центрове се вписват в залегналата в договора възможност за развитие на инфраструктурата, когато се налага укрепване на силите. По нейните думи като отбранителен съюз и в отговор на агресивните действия на Русия в Украйна, пактът е разширил присъствието на изток в своите граници. Лунджеску отбелязва, че това военно присъствие не отговаря на определението "значителни бойни сили".

По нейните думи тези сили се изпращат на ротационен принцип. Говорителят допълва, че силите за бързо реагиране на НАТО са постоянно разположени в своите собствени държави, а не се намират постоянно в източната част на пакта.

На 5 февруари 2014 г. НАТО взе решение за незабавното обособяване на нови шест командни структури в Източна Европа - в България, Румъния, Полша, Латвия, Литва и Естония. Тези щабове ще бъдат постоянни и ще подпомагат спешното разгръщане на силите на пакта за бързо реагиране в Източна Европа, ще бъдат в помощ при планирането на съвместната защита, ще съдействат при координацията на многонационалните учения.

НАТО утвърди на същата дата и обособяването на сухопътна бригада за бързо реагиране, съставена от 5000 войници, готови да се разгърнат в срок до 48 часа.

dnevnik.bg