Изпращането на хиляди евреи в концентрационните лагери беше възпрепятствано от българите чрез готовност за саможертва, чрез риск за социалния статус и спокойствие. С тези си действия петното на Холокоста е спестено от челото на България, за разлика от много други народи, които ще трябва да живеят с него завинаги.
Това заяви посланикът на Израел в България Н.Пр. Шаул Камиса Раз на церемония за отбелязване на Йом Ашоа - Ден на възпоменание на жертвите на Холокоста в Централната софийска синагога, предаде репортер на БГНЕС.
"Днес помним не само мъртвите - тези чисти души, водени на заколение като добитък, но и праведниците на народите. 6 млн. евреи са били убити заради тяхната идентичност и национална принадлежност", каза израелският посланик. Той изтъкна, че е достатъчно да погледнем мащабите на проекта за окончателното решение с всичките му подробности, мисъл и средства, инвестирани от убийствения диктатор Хитлер и поддръжниците му, и географския обхват на действията им, за да разберем нивото на решителност на тази цел, произтичаща от фанатизъм, мегаломания, гордост и лицемерие.
"Не това беше ситуацията в България - терминът на безразличие се трансформира от българския народ в нравственост, хуманизъм и решимост", категоричен бе Н.Пр. Шаул Камиса Раз.
От своя страна председателят на Организация на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти заяви, че историята на Холокоста не е само еврейска история. "Това е историята на хората, които се избиват без право на избор. Евреинът не е имал право на избор в месомелачката на нацизма. Той е бил избиван само за това, защото е бил евреин. Образованието е единственото, което и малко, може да помогне хората да осъзнаят в какъв безумен свят са живели родителите ни", посочи Бенвенисти.
"Още една година от летоброенето на човечеството отмина и още една година, в която отбелязваме деня на унищожението на 6 млн. деца, жени и пълноценни мъже с единствената вина, че бяха евреи. Във войната, която завърши преди 70 години не загинаха само евреи. Десетки милиони славяни, французи, британци, американци, хора от различни народи станаха жертва на военните действия и безчовечното изтребление. Въпросът е защо. Написаха се много книги защо тези хора са загинали. Въпросът е защо 70 години истината за смъртта на 6 млн. евреи и още милиони хора от други националности беше изпускана срамежливо, много предпазливо, изцяло в зависимост от политическата конюнктура", каза още Бенвенисти.
Посланици, политици и евреи присъстваха на церемонията за отбелязване на Йом Ашоа - Ден на възпоменание на жертвите на Холокоста. Йом Ашоа е траурен ден от еврейския календар, който е определен от израелското правителство и се отбелязва на 27-ия ден от еврейския месец Нисан - през април.
На церемонията бяха положени цветя пред мемориалната стена и вечния огън в двора на Централната софийска синагогата, ритуално бяха запалени 6 свещи, в памет на 6-те милиона евреи – жертви на Холокоста, от които милион и половина деца, загинали по време на Втората световна война. Шестте свещи бяха запалени от министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, посланикът на Държавата Израел Н.Пр. Шаул Камиса Раз, председателят на ОЕБ "Шалом" Максим Бенвенисти, председателят на Централния израелтянски духовен съвет София Коен, общественикът Анжел Вагенщайн и оцелели от Холокоста. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар