Премиерът Бойко Борисов даде в четвъртък зелена светлина за промяна на конституцията с цел да бъде отпушена съдебната реформа. "Без промени в конституцията всяка съдебна реформа ще е половинчата. Хората очакват да има бързи съдебни процеси и да има справедливост", обяви премиерът.

Той очерта и първата цел на промените – пълна реконструкция на Висшия съдебен съвет. "Сега действащият ВСС не е достатъчно ефективeн. Ако не се промени конституцията, този ВСС да бъде преизбран в две колегии - на съдиите, да е доминиран от съдии, избрани от съдии, и прокурорска камара. Ще се конструира нов ВСС и ще се отговори на обществените очаквания", обяви Борисов.

Подкрепата на премиера за конституционни реформи в съдебната власт е лична победа на правосъдния министър Христо Иванов, както и на части от групата на Реформаторския блок, които гравитират около ДСБ.

"Хората очакват да има бързи съдебни процеси, да има справедливост, бизнесът го очаква. Всеки представител на Европейската комисия или гост от друга държава поставя въпроса за справедливите съдебни решения. Не бих се наел да подкрепя нещо, което не е достатъчно силно и ефективно. Снощи (в сряда) разговаряхме на тази тема с Реформаторския блок и мисля, че към днешна дата трябва да намерим и ще намерим консенсус с всички политически партии в парламента, за да се вземат правилни решения", каза министър-председателят.

Съдебната реформа, както бе представена от правосъдното министерство през миналата година, включва на първо място разделянето на ВСС на две камари – съдийска и прокурорска. Целта е да се гарантира независимостта на съдиите. Това обаче е само началото. Христо Иванов настоява за намаляване на партийното влияние в кадровия орган на съдебната власт чрез намаляване на квотата членове, които се избират от Народното събрание.

Наред с това правосъдното министерство настоява и за реформа на прокуратурата. Целта е да се даде независимост на редовите прокурори от техните преки началници и главния прокурор. Правосъдното министерство настояваше и за създаване на независима прокуратура за разследване на корупцията по върховете на властта, което да копира румънския модел. Срещу тази идея възрази лично премиерът Бойко Борисов.

Все още не е ясно колко от идеите на Христо Иванов ще бъдат реализирани с евентуални конституционни промени. От изявлението на Бойко Борисов в четвъртък се разбра, че основната цел на реформата се концентрира върху ВСС.

"Тази реформа (на ВСС) не изчерпва съдебната реформа, нека няма такива спекулации", каза Христо Иванов. Той допълни, че разделянето на ВСС трябва да се постигне с конституционна реформа, за да се гарантира структурната независимост на съда.

"Ние стартираме процеса на един ангажимент, който сме поели - провеждането на съдебна реформа. Още от самото начало гледаме сериозно на този въпрос, защото той е ключов за успеха на нашето управление. То ще бъде представено на вниманието на коалиционните партньори. Ще разчитаме много на диалога с всички партии. Амбицията не е свързана с нашата политическа сила", каза на свой ред вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова.

Тя допълни, че въпросът за съдебната реформа не се изчерпва само с някои промени в ЗСВ и в структурите на ВСС. "Ще подготвим пакет от законопроекти, които да осигурят по-ефективното правораздаване. Широк спектър от предложения, за да гарантираме нов образ на българското правосъдие", каза Бъчварова.

Позицията на премиера Бойко Борисов на практика преобръща на 180 градуса позицията на ГЕРБ по съдебната реформа. Преди по-малко от месец парламентарната група на ГЕРБ представи законопроект за промяна в съдебния закон, който бе възприет като опит за бламиране на Христо Иванов. Законопроектът предвиждаше запазване на сегашния ВСС и като цяло поддържаше визията на главния прокурор за съдебната реформа, която изключва започването на мащабни промени в държавното обвинения.

 Политическа воля за пред Брюксел

Премиерът Бойко Борисов направи тези изявления след срещата си със заместник-председателя на Европейска комисия Юрки Катайнен. Темата за налагането на върховенството на закона в България бе една от темите на разговора между Катайнен и премиера.

"Изключително доволен съм, че в България се обръща необходимото внимание на борбата с корупцията - ключова за привличане на инвестиции. Интересно е да разгледаме, както от национална гледна точка, така и от европейска гледна точка, как България се справя с предизвикателствата в областта на върховенството на закона и правосъдието", каза Катайнен.

Той подчерта, че ЕК е готова да инвестира в българския частен сектор през своя Инвестиционния фонд, но за тази цел е важно да се осигури добър климат за инвестициите.

"Тук трябва да подчертая, че е много важна борбата с корупцията. Аз съм много доволен от това, че тук в България се обръща необходимото внимание на това и се предприемат необходимите мерки, защото ключово е да се привлекат инвестиции. Много важно е да се обърне внимание и на образованието", каза еврокомисарят.

ГЕРБ ще подкрепят реформите

По-рано през деня пред БНТ лидерът на ДСБ и съпредседател на РБ Радан Кънев заяви, че е уверен, че ГЕРБ ще работят за и ще подкрепят промените, предлагани от Реформаторски блок и правосъдния министър Христо Иванов за реформа в сектора.

Според него е нямало атака срещу правосъдния министър, а по-скоро е било битка на парламентарно ниво, която нямало да навреди на отношенията в коалицията. Самият Иванов също отрече в интервю миналата седмица да има проблеми между ведомството му и прокуратурата и заяви, че не може да се говори за бламиране от страна на правителството на неговите действия и предложения за съдебната система.

Това каза премиерът Бойко Борисов на брифинг в МС с участието на вицепремиера Румяна Бъчварова и правосъдния министър Христо Иванов, предаде репортер на БГНЕС.

Трябва да намерим и ще поемем ангажимент за консенсус с всички политически партии в парламента, само в тази част да направим промени в Конституцията, за да има правилни решения за съдебната система, каза Борисов.

Премиерът заяви, че сега действащият Висш съдебен съвет /ВСС/ е недостатъчно ефективен, затова партиите, подкрепящи правителството искат неговото реорганизиране и ще търсят подкрепа от останалите партии в Народното събрание.

Ние предлагаме ВСС да бъде преизбран в две камари – на съдиите, която да бъде доминирана от съдии, избрани от съдии. От другата страна прокуроро-следователската гилдия. Двете квоти в съдебния съвет – за съдии и прокурори – да бъде 5 към 6 за прокурорите. Мисля, че това е справедливо решение и ще даде пълна независимост на съдебната система. По този начин веднага ще се форматира нов ВСС и ще отговорим на обществените очаквания и на препоръките на Европа, заяви Бойко Борисов.

По-рано през деня пред БНТ лидерът на ДСБ и съпредседател на РБ РаданКънев заяви, че е уверен, че ГЕРБ ще работят за и ще подкрепят промените, предлагани от Реформаторски блок и правосъдния министър Христо Иванов за реформа в сектора.

Според него е нямало атака срещу правосъдния министър, а по-скоро е било битка на парламентарно ниво, която нямало да навреди на отношенията в коалицията. Самият Иванов също отрече в интервю миналата седмица да има проблеми между ведомството му и прокуратурата и заяви, че не може да се говори за бламиране от страна на правителството на неговите действия и предложения за съдебната система.

mediapool.bg