В Шумен ще се проведе първия в страната Информационен ден за болестта на Бехтерев. Националната кампания “Сега вече знаете” се открива утре – 18 април в Регионална библиотека “Стилиян Чилингиров”.
Акцент в кампанията ще бъдат проблемите при рехабилитацията и ТЕЛК. Водещ в утрешния информационен ден ще бъде инж. Живко Янков, член на Изпълнителното бюро на Световната федерация на организациите, представляващи хората с болестта на Бехтерев – ASIF, председател на УС БСБББ – АС.
Лектори ще бъдат Елена Атанасова, заместник-председател на Българска асоциация по психоонкология (БАПО)), психотерапевт от Комплексен онкологичен център – Пловдив, Асен Георгиев, представител на пациентските организации в Комисия по прозрачност за лекарствената политика, юридически консултант и анализатор по въпросите на здравеопазването, председател на Фондация "Теодора Захариева ". От шуменска страна лекции ще изнесат д-р Юлия Димитрова, изпълнителен директор МБАЛ - Шумен и д-р Стоян Тодоров, началник-отделение по ревматология в шуменската болница.
Чрез видео конферентна връзка, форумът ще бъда излъчван на живо в Русе, Смядово, Разград, Търговище и Силистра, уточниха организаторите.
По неофициални данни от болестта на Бехтерев у нас страдат около 30 хил. души, а в света болните са близо милион. Заболяването засяга млади хора между 18 и 35 години. Диагностицирането на болестта отнема от 6 до 8 години. Проблем е и рехабилитацията, както и липсата на ревматолози в местните болници.
Информационният ден е с начален час 14 ч. Освен лекциите са включени дискусии и отговори на въпроси от участващите онлайн градове.
ШУМ.БГ
Коментари
Ани
Похвално мероприятие! Браво на Шумен! МБАЛ -АД Шумен в тази област стабилно е работила!
Живка Иванова
Да са живи и здрави нашите ревматолози,да продължат да ни лекуват.
Анонимен
Ама и оганизацията на болните си я бива,такова нещо в един малък град не съм виждала да става.
7777
В малкия град нищо хубаво не може да вирее,просто го смазват
777
Стоян Тодоров ли ще ни чете лекция? ХА-ХА-Ха.
Анонимен
Шумен МБАЛ не е работила в тази област, а пациентската организация си е била на мястото
Анонимен
Вичева няма ли да прочете една лекция за бебетата,стога се е фръцкала само