Народното събрание реши да признае "масовото изтребление" над арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г. От първоначално внесеното от "Атака" проекторешение, в окончателно приетия от парламента вариант отпадна искането за признаване на "геноцид" над арменците в Османската империя.
Измененията баха по предложение на ГЕРБ. След предложения в пленарна зала отпадна и позоваването на няколко международни конвенции на ООН, в които е записан "геноцида" над арменците.
С приетото днес решение на Народното събрание се определя 24 април за ден на възпоменание на жертвите.
В подкрепа на решението бяха 157 депутати, 36 бяха против. След приемането на решението депутатите станаха в минута мълчание в памет на жертвите. ДПС напуснаха пленарната зала.
По време на дискусията Десислав Чуколов от "Атака" възрази срещу промяната и заяви, че така наследниците на жертвите няма да могат да търсят компенсации по съдебен път.
Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев репликира, че целта в случая е да се "застане очи в очи с истината", да се приемат исторически истини. А не да се влиза в правни спорове. По думите му и записването на думата "геноцид" нямало да има значение при съдебни дела за компенсации.
dnevnik.bg
Коментари
11
чуколов а,изтърва комисионните,с думите "масово изшребление"сега може да цунка ким за зад...ника.
Анонимен
Важното е, че са им отнели живота принудително. Турците твърдят, че било война. Война е когато убиваш въоръжени хора, които са тръгнали да убият теб (защото ако застреляш ловец, който се разхожда из полето с ловната си пушка и кучето си не е война, а е убийство). Определихме какво е убийство. Когато едно убиство е масово то това е трагедия. Когато обаче тези трагични събития стават на базата на етнически или религиозен признак то това е "геноцид". Геноцид е и изтребването на мирното население по време на междуъюзническата война в Тракия. Дали са ги давили, бесили, клали или застреляли дали има значение. Единственото що годе свястно изказване, е разграничаването на сегашните туски политици от онази политика на тогавашната Османска империя. Казано по тяхному всичките им други твърдения са бошлаф. Щеше да бъде достойно ако признаеха, но осъдеха. Тогава може би поне на тях имаше шанс да бъде простено, защото на политиците от онова време и на извършителите не може . Няма как. За геноцидът върху българите в Тракия се е произнесъл още тогава Международен съд и е определил репарации, които и до днес не са платени и никога няма да бъдат, но с тази си позиция съвременните турски политици не дават повод за уважение.
mushBG
Недейте да мислите за живущите в Турция. Германците мислят за тях. Гледайте си рахата.
Анонимен
а,геноцида над българския народ кога ще го признаете,кога турция ще изплати 20 милиарда долара компенсация на тракийските българи
Шумче
Спрете с геноцидите, защото трябва да прибавите и случилото се след Руско-турската война и през Балканската война в Родопите с местното турско население. Има една приказка за сламката и гредата...