Категорично, нито новата методика, нито наложените лимити могат да бъдат причина за връщане на пациенти. Възражения има само на някои места, където има схеми с фирми, с фармацевтични компании, но няма в най-големите болници, където има най-много работа. Моля всеки един български гражданин да е спокоен, че няма да има забавяне в онколеченията, ражданията и други дейности.
Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов в отговор на въпрос за недоволството от някои болници през последния месец заради намалението от няколко процента в месечните бюджети и заплахите да връщат пациенти от вратата. Той уточни, че да се спрат тези спекулации, Министерството на здравеопазването дори ще внесе в Надзорния съвет на здравната каса предложение онколечението, ражданията, хемодиализата и поставянето на дихателен апарат при спешни пациенти да се изведат от лимитите и да се обособят в отделно перо, за да са спокойни всички.
Министърът обясни, че на срещата на Висшия медицински съвет днес здравните специалисти и администрацията са постигнали пълно съгласие за въвеждането на
Национална здравна карта,
чрез която, от една страна, да се ограничи създаването на нови лечебни заведения там, където има пренасищане, а от друга да се обозначат местата, на които има недостиг. За целта ще се разпишат подробни критерии, съобразени с броя на населението по места и здравния статут.
В големите градове, където има свръхпредлагане и излишъци от болници, лечебните заведения ще са поставени в условия на конкуренция, и здравната каса ще има право да отказва договор с тези от тях, които не се доближават до критериите за качество и потребност, поясни Москов. Дори повече - касата ще има забрана да подписва договори, когато има дублиране на дейности.
В малките населени места пък ще се позволи обединения на лечебни заведения - например общински и частни, които в група да подписват договор с НЗОК. Това ще позволи пациентите да се лекуват изцяло вътре в структурата, вместо за една болест да влизат в една болница, а за друго - в друга. Идея на здравното ведомство е и психиатричните заведения да се слеят с големите болници, каквато е практиката например в Сливен и Плевен, при това с успех.
Заедно с това лечебните заведения, които искат да работят с касата, задължително ще преминават през процес на акредитация и одобрение от Национален съвет, който да следи за съобразяването с картата. Амбицията на ведомството е тези правила да влязат в сила още при договарянето на партньорите на НЗОК за 2016 г.
По същия начин според здравната карта ще се дава позволение за закупуване на специална апаратура. Москов припомни, че България е страната в ЕС с най-много скенери на глава от населението, но това не означава, че здравеопазването е добро.
За обединението на водещи столични болници
министърът обясни, че става въпрос за деветте лечебни заведения в карето на "Медицинска академия" и целта е да се олекоти администрацията на всичките. Идеята е болниците да създадат помежду си дружество, което да води администрацията за всички. Това ще наложи съкращение на между 300 и 400 души и ще спести на болниците общо около 1 млнн. лева за годината.
За уволнението на Дечо Дечев, покрай което от болница "Св. Иван Рилски" излязоха на протест днес и се обявиха против сливането на администрациите, министър Москов коментира, че Дечев не е споделял вижданията на министерството и затова е отстранен. Същото ще се случи и с останалите шефове, които не са склонни на рационализация. Освен заради възраженията на Дечев, министърът решил да започне оттам и защото от деветте болници единствено "Св. Иван Рилски" изпитвала трудности с новите лимити, но с началото на сливането ще се освободи ресурс, допълни министърът.
Помежду си шефовете на болниците в новата голяма структура ще могат да изберат какъв да е управленския орган на дружеството, но основната цел ще е вместо деветте идентични администрации да остане само една.
Иначе по никакъв начин няма да се променят структурата и дейностите на болниците, но ще се спести много от договори с изпълнители - едно е да поръчаш пране за 10 кг. чаршафи, друго е за 100, посочи като пример министърът.
Министърът коментира набързо случая с пребитото бебе от акушерка и на журналистическия въпрос "Какво ще правите със Софиямед?" отговори:
"Какво да правя със "Софиямед"?"
Министърът обясни, че разполагат с предварителни резултати от проверка и когато излязат окончателните, ако са установени нарушения, ведомството ще може да наложи санкция или да прекрати договора на болницата със здравната каса.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар