Нека да си спомним какво пишеше на всяко знаме на всяко училище от хилядите, изградени веднага след Освобождението – Чрез просвета за България. Това е универсалната рецепта, ако се вайкаме и се чудим накъде да тръгнем, решението е ясно и категорично – просвета и върховенство на закона. Когато постигнем тези две неща, ще бъдем най-добрите. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС.
Преди това бе подписано Споразумение за създаването на Тематичен фонд за изпълнение на проект "Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система". Подписите си сложиха вицепремиерите Ивайло Калфин, Томислав Дончев и министрите на образованието и икономиката-Тодор Танев и Божидар Лукарски.
Според Плевнелиев наличието на толкова важни лица при подписване е ясна заявка за приоритет, зад който застават водещи министерства с важни функции по пътя на качественото образование в България. "Когато трима вицепремиери присъстват, това е ясна заявка на правителството, което е посочило образованието в програмата си като важна и спешна задача за решаване. Образованието като тотален приоритет на България, който е зададен не от президента, не от вицепремиерите, а от българските революционери, от българските будители, от българските възрожденци", смята държавният глава.
Той изтъкна, че рецептата на Швейцария за нулева младежка безработица е много проста – дуално образование, където не всеки трябва да е висшист, но всеки има своя хоризонт за развитие и получава възможност за реализация, защото, освен знания получава и умения. Това споразумение е заявка, че България е на прав път, убеден е Плевнелиев.
Посланикът на Швейцария у нас Денис Кнобел, който също подписа споразумението коментира, че е много важна политическата воля на българското правителство и на парламента, за да има промени за дуално образование. "Ние ги желаем, защото искаме България да има образователна система, която е по-пряко насочена към потребностите на частния сектор, трябва ни комбинация от професионални училища и обучение в частния сектор. Всички страни трябва да обединят своите усилия. За целта работим и с Швейцарската стопанска камара, която ще осъществи връзката с частния сектор", добави швейцарският посланик.
От своя страна вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че днес бил моментът да се напомни, че, преди да се стигне до подписа, са полагани усилия години назад. "След този подпис ще има да полагаме усилия още пет години и това е по-трудната и предизвикателна фаза. Ако приемем, че средствата са осигурени, тук идва голямото предизвикателство да превърнем парите в резултат", заяви Дончев.
Според него трябва да се променя системата, което е трудно и предизвикателно и включва различни институции. Най-предизвикателно е да спечелим бизнеса, убеден в Дончев.
На подписването присъства и вицепремиерът Румяна Бъчварова./БГНЕС
Коментари
Добави коментар