Народно събрание прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията, станали популярни като "закон за търговските вериги", предаде репортер на БГНЕС.

Без нито едно изказване депутатите подкрепиха внесения от БСП законопроект, който левицата се опитва да прокара в дневния ред на парламента от началото на сформирането на 43-тото Народно събрание. Вчера до голяма степен изненадващо точката бе включена в програмата, а днес бе подкрепена от мнозинството без нито един аргумент за или против от депутатите.

"За" гласуваха 95 народни представители, 2-ма бяха против, а 41 се въздържаха. Законопроектът на БСП получи подкрепата още на ДПС, Патриотичния фронт, БДЦ и "Атака". 19 души от ГЕРБ също гласуваха "за", както и 3-ма от Реформаторския блок, а останалите депутатите на управляващата коалиция основно се въздържаха.

Законът за веригите бе приет на две четения от предишното Народно събрание, след което бе върнат за ново разглеждане с вето на президента Росен Плевнелиев. За първи път в рамките на предишния парламент управляващото мнозинство не успя да събори ветото на президента и законът се върна за ново разглеждане и редакция в парламентарните комисии. Народното събрание обаче бе разпуснато предсрочно и законът така и не бе приет.

Целта на законопроекта е да подкрепим производителите на български стоки, обяви пред депутатите Корнелия Нинова, която представи поправките. С тях според вносителите ще се гарантира спазването на конкуренцията и изравняването на условията между българските производители и търговските вериги в работата им на пазара. Има нелоялни практики, които достигат до злоупотреба, каза Корнелия Нинова.

От БСП са прегледали внимателно европейската практика, увери Нинова. Тя посочи, че ЕС е установил т.нар. нелоялни практики и е издал "зелена книга", като е дадена възможност на всяка държава-членка да реши този въпрос сама. Нинова цитира и декларацията на производителите в България, в която 10 асоциации молят законодателят да помогне те да продължават да работят, да отварят работни места, да произвеждат, да внасят данъци и т.н. Става дума за 1500 български компании и около 130 000 работници.

Не ограничаваме свободната договорка на пазара, категорична бе Нинова. Целта на законопроекта е да спрат да се налагат на българските производители такси и услуги, които не съответстват на реално предоставената от другата страна услуга – например такса "Рожден ден" и много други. "Забраняваме да се прехвърля риска обратно върху доставчика, когато магазинът не е успял да продаде стоката", каза още Нинова.

След приемането на закона депутатите приеха удължаване на срока за предложения по законопроекта между първо и второ четене. Депутатите ще имат една седмица, за да предлагат предложенията преди законът за веригите да влезе в комисията по икономическа политика за приемане на второ четене./БГНЕС