Въпреки високите критерии по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради вече близо 2000 са регистрираните сдружения на собственици. Това заяви пред БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Над 870 са одобрените за финансиране сгради. Процедурите вчера бяха облекчени. Промените позволяват санирането да не се блокира от 1-2 собственици, които не желаят да участват в обновяването на сградите, припомни тя. Втората промяна е че се дава възможност да кандидатстват блок секции, а не цели сгради в случаите, когато те са с по 8-10 входа. Това ще даде възможност повече от големите най-стари, най-грозни сгради да бъдат обновени, каза Лиляна Павлова. Третото изменение в условията позволява и сгради с по-малко апартаменти, построени преди 1975 г. и са в лошо състояние да участват в програмата, обясни тя.

За магистралите, Павлова каза, че ремонтирането на старите участъци от магистралите "Тракия" и "Хемус" са предпоставка за безопасността на пътуващите към морето. Ремонтните дейности ще бъдат временно спрени от 1 юли, за да не се затруднява трафика към Черноморското крайбрежие, но тези на двата виадукта на магистралите ще продължат, защото там ще бъдат подменяни и колоните.

Ще бъде създадена организация на движение, която да не затруднява пътуващите – по две ленти за движение в по-натоварената посока, каза Павлова. Тя съобщи, че до края на тази година трябва да завърши изграждането на 140 км магистрални участъци, още 80 км ще бъдат ремонтирани, рехабилитирани ще бъдат и още 340 км пътища.

Според регионалния министър е необходимо да се влагат достатъчно средства в поддръжката на пътната инфраструктура, за да бъде с висок стандарт тя.

В момента провеждаме процедура за отдаване под наем на над 30 морски плажа, за част от които вече има избрани наематели, съобщи министърът. За другите намалихме цените и обявихме нови процедури, тъй като за тях нямаше интерес, допълни тя. Надявам се, че за най-големите плажове, към които имаше интерес, стопани ще има още в началото на лятото, каза Лиляна Павлова и обърна внимание, че паралелно се провеждат 10 концесионни процедури, които заради технологичното време ще влязат в сила от следващата година.

Регионалният министър информира, че от общо 297 плажа по Черноморското крайбрежие всяка година около 100 остават без стопани. За тях предоставяме средства на областните управители, които да осигурят охрана и спешна помощ, обясни тя. На общините предоставяме част от приходите от концесиите, с които да осигурят довеждащата инфраструктура, допълни министърът. Тя обясни, че се правят контролни замервания, с които се проверява дали свободната зона на плажовете е достатъчна. В последните години достъпът до плажовете е свободен, заплаща се единствено за чадъри и шезлонги пред някои хотели, каза още Лиляна Павлова.

Регионалният министър коментира, че доверието, което получава, е заради екипа, с който работи и няма как да го получи без подкрепата на министър-председателя и министрите. Според нея кабинетът работи добре, изпълнява приетата управленска програма и е мотивиран, въпреки затрудненията. /БГНЕС