"Висшият съдебен съвет просто блокира, счупи се... Понеже ситуацията е патова, единственият изход е политическо действие през промени в конституцията и радикално преуреждане на материята за ВСС". Това казва ръководителят на правната програма на института "Отворено общество" Иванка Иванова в интервю за в. "Капитал". Повод е скандалът от края на април при който кадровият орган на Темида не избра председател на Софийския апелативен съд, за който единствен кандидат беше Нели Куцкова.

Въпреки че около час валяха само положителни изказвания за нея, в крайна сметка тя не получи необходимият брой 13 гласа, като ВСС не успя да мотивира защо нямаше избор. Куцкова обжалва конкурса пред Върховния административен съд.

След избора Калин Калпакчиев и Камен Иванов - двама от членовете на съвета обявиха намерение да поискат вот на доверие, от съдиите, които са ги избрали във ВСС. Според Иванова обаче не е моментът за това. "Ще се вкараме в нови избори при същите правила, а това сме го играли вече няколко пъти и то само по себе си не е реформа. Както ВСС блокира при най-слабия знак за съпротива отвътре в системата, така и парламентът блокира, като за продължителни периоди от време отказва да направи ключови съдебни назначения. Нищо не печелим, ако блокажът се премести от ВСС в парламента".

По думите е важно да се подчертае друго: "У нас каузата на независимостта на съда е толкова трудна за защитаване пред общественото мнение заради огромната непопулярност на съдиите и адвокатите. Специално съдиите у нас стоят на върха на една държавна служба, в която всички останали нямат никаква защита срещу политическа партизанщина. Самата държавна служба стои насред едно общество, в което половината от хората са в ежедневен риск от бедност и социално изключване, всяка година едва събират по 2 млн. лева за лечение на деца (в президентската коледна кампания), обаче току що платиха 3.5 млрд. лева, за да могат няколко големи играчи да си преразпределят една бивша държавна собственост, и съдът реши да гледа делото при закрити врати", казва Иванова.

Според нея съдиите и адвокатите, които периодично се жалят, че обществото не ги третира като елит, трябва да осъзнаят, че "елитът се състои от хора, които виждат по-далеч от носа си, т.е. решили са своите проблеми и помагат на другите да решат техните си".

"За това най-неприемлива е позицията на голямото множество от иначе кадърни съдии и адвокати, които не желаят да се кандидатират за ръководна позиция в системата, не желаят да растат, не желаят да участват в общите органи за управление на професията и не желаят дори едно писмо да напишат до ВСС, в което да изразят някакво мнение по кадровата му политика. Ето тези хора трябва да разберат, че то не е концерт по желание. Правото не може да се прилага без морална ангажираност, а участието им в управлението на общите за професията работи е граждански дълг, който те трябва да изпълнят, за да утвърдят ролята си на елит".

Дневник