"Ние сме най-голямата икономика в света, защото открихме най-важното нещо на 20-ти век - сближаването. Открихме мотор, който е толкова важен, колкото е двигателят на автомобила - страни, когато са заедно да могат да вдигат много по-бързо стандарта си на живот." Това заяви вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева , която присъства на отбелязването на Деня на Европа в представителството на ЕК в София.

Според Георгиева няма причина българите да са с по-ниско самочувствие от останалите в ЕС, но и отчете, че последните 7 години са били трудни, а Европа изостава по дела на инвестициите за изследване.

"Инвестициите в частния сектор в изследвания изостават също значително. В ЕК имаме за следващите 7 години с 3,4% по-малък бюджет, но с 40% повече в програмите, които поддържат нашите учени. От 315-те млрд. евро, които плана "Юнкер" ще генерира, значителна част ще бъдат в иновационни продукти", заяви еврокомисарят, цитирана от агенция "Фокус".

Като говорим за инвестиции, трябва да говорим за премахване на пречките тези инвестиции да се случат. България е равноправен член на ЕС, но влязохме с проблеми в институционален план. От нас зависи да ги решаваме.", допълни тя.

Тя даде примери с други държави, например скандинавските страни, като каза, че сега им завиждаме, но само преди две поколения те са били много бедни. 

Дневник