Руският президент Владимир Путин оправда сключването на Договора за ненападение между СССР и нацистка Германия от 23 август 1939г., защото според него така била осигурена сигурността на Съветския съюз. Що се отнася до факта, че с този договор се урежда последвалото нахлуване на Червената армия в Полша на 17 септември 1939г., той каза, че Полша сама е станала жертва на политиката си на експанзия към съседите.
Обяснението си Путин направи на заключителна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел, пристигнала да отдаде почит на загиналите във Втората световна война.
Договорът, известен още като Пактът Молотов-Рибентроп, бе осъден още от съветския парламент през 1989г., а секретният протокол с картите за подялба и анексиране на Полша между Сталин и Хитлер - за недействителен от момента на подписването му.
През 2009г. Европейският парламент обяви 23 август за ден на памет за жертвите на сталинизма и нацизма.
Мнозина историци смятат, че този договор има директно отношение към избухването на войната една седмица след подписването му.
Сега Путин разказа на журналистите и пред стоящата с каменно лице Меркел тезата на съветските пропагандисти, дипломати и идеологизирани историци - че СССР бил положил всички усилия да изгради колективна система за противостоене на нацизма, но не успял да създаде антифашистки блок. Затова бяхме оставени сами срещу хитлерова Германия и трябваше да се подпише този договор, за да се избегне директен сблъсък с нацистите.
Той призова да се мисли за този пакт в историческата перспектива на онези години и посочи, че Полша, която подписала Мюнхенското споразумение от 1938г., позволило на Хитлер да присъедини Судетската област на Чехословакия, сама е анексирала части от чешката територия.
В действителност в секретните протоколи на пакта, за чието съществуване Москва отрича в продължение на половин век, ясно е описано как двете страни ще си поделят Полша, а СССР ще завземе още Латвия, Естония, значителна част от Литва, части от Финландия, както и Бесарабия и Северна Буковина. Това става факт за по-малко от две години - до нахлуването на Германия през лятото на 1941г.
Ето какво пише в Голямата съветска енциклопедия по този въпрос:
"Позицията на западните държави предопредели провала на московските преговори и постави Светския Съюз пред алтернатива: да се окаже в изолация пред пряката заплаха от нападение от фашистка Германия или, изчерпал възможностите за съюз с Великобритания и Франция, да подпише предложения от Германия договор за ненападение и така да отложи заплахата от война. Обстановката направи неизбежен вторият избор. Сключеният на 23 август 1939г. съветско-германски договор способства за това, въпреки сметките на западните политици, световната война да започне със сблъсък вътре в капиталистическия свят."
А ето какво каза Владимир Путин в Полша на 1 септември 2009г. по повод 70 години от избухването на Втората световна война:
"Важно е да се разбере, че каквото и да е сътрудничество с екстремистите, а когато говорим за Втората световна война - с нацистите и техните слуги, с каквото и да се мотивира такова сътрудничество, то води към трагедия. Всъщност, това изобщо не е сътрудничество, а сговор с цел да решиш собствените си проблеми за сметка на другите. Трябва да се признае, че всички опити да бъдат укротени нацистите между 1934г. и 1939г., сключването с тях на различни споразумения и пактове, е било от морална гледна точка неприемливо, а от практическа и политическа - безсмислено, вредно и опасно. Именно съвкупността от всички тези действия доведе до тази трагедия, до началото на Втората световна война. Разбира се, че трябва да се признават тези грешки. Нашата страна го направи. Държавната Дума на Рската федерация, парламентът ни, осъди пакта Молотов-Рибентроп."
Сред първите коментари относно промяната днес в концептуалното отношение към този пакт в либералните руски медии се правят паралели с оправдаването именно с цел осигуряване сигурността на Русия на присвояването на Крим - единственото в следвоенна Европа анексиране на чужда територия.
Договорът е известен с имената на външните министри на двете държави, които го подписват. Владимир Путин каза в неделя, че споделя позицията на министъра на културата Владимир Медински. В своя лекция през април 2015г. министърът нарече пакта колосален успех на сталинската дипломация от гледна точка на интересите на Съветския съюз. Думите му предизвикаха остра негативна реакция от Полша и балтийските държави.
Ангела Меркел коментира в Москва за пакта, че той е бил сключен "на незаконна основа". Тя добави, че "разбира се, Втората световна война тръгна от национал-социалистическа Германия и ние в Германия носим за това историческа отговорност".
"Винаги ще помним това, че по наша вина изгубиха живота си милиони хора и че Червената армия изигра решаваща роля за освобождаването на Германия", добави Меркел.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Секретният протокол към пакта е политическо решение за започване на война. На негова база Германия напада Полша, а СССР - Полша, Финландия, Прибалтийските републики. Агресорите са Хитлер (национал-социалист) и Сталин (комунист).
Меркел пое отговорността за подпалването на Втората световна война. И това е признак на сила и отговорност. Крайно време е Путин да се извини и да поеме отговорността на СССР.
Това са фактите
Поздравления на Шум.бг за подбора на статията. Всеки непредубеден и мислещ човек може да си направи сам изводите.
Анонимен
Раздвоение на личността-Путин от 01.09.2009 г. в Полша и Путин от 10.05.2015 г. Москва. Коренно различен човек. Няма ли в Русия добри психиатри.
Анонимен
Германия стори на СССР това, което СССР на Полша, Латвия, Естония и Финландия - предизвика война. Затова руснаците нямат право да се жалват, че са жертва.
Анонимен
Путинодите цъкат минуси - фактите не ги устройват. Не е възможно и да ги изфабрикуват. ХАХАХА