Контрабандата и източването на ДДС достигат около 2-2,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Това каза по време на дискусия "Финансиране на организираната престъпност: Институционални мерки за въздействие" в Народното събрание председателят на вътрешната парламентарна комисия Атанас Атанасов.
Контрабандата и източването на ДДС нанасят огромни щети на бюджета, каза Атанасов. По думите му прекъсването на финансовите потоци на организираната престъпност е един от най-ефективните методи за борба с нея.
Атанасов посочи, че ефективната борба в тази област ще доведе до повишаване на приходите в бюджета и до отслабване на престъпните дейности, които я съпътстват.
Стратегията за противодействие в това отношение трябва да се основава на задълбочено познаване на явлението и изучаването му, особено от неправителствения сектор и предложение за подобряване на законодателството, каза Атанасов.
В свое проучване, което беше представено днес, Центърът за изследване на демокрацията (ЦИД) прави паралел между нелегалните и легалните пазари, който показва, че често те се ползват от едни и същи финансови инструменти.
На нелегалния пазар работят функциониращи и в много случаи добре менажирани криминални предприятия, каза председателят на ЦИД Огнян Шентов.
Според него въздействието върху тях и ограничаването на нелегалните пазари трябва да бъде извършено със същите финансови инструменти, които се ползват и при легалните пазари.
Сред основните изводи на изследването са, че наред с криминалните приходи, легалните финансови източници играят важна роля за финансирането на организираната престъпност, защото престъпните организации могат да се нуждаят от външно финансиране при започване на дейността си.
Финансирането на организираната престъпност обаче рядко попада в полезрението на разследващите и прокуратурата, според ЦИД.
vesti.bg
Коментари
Добави коментар