Броят на кубинците, които искат да заминат за САЩ рязко се е увеличил, до голяма степен заради размразяването на отношенията между двете държави, обявено през декември, съобщи "Ройтерс".
През първите три месеца на 2015 г. 9371 кубинци са пристигнали в САЩ повечето през мексиканската граница или Маями. Увеличението е 118% в сравнение със същия период миналата година, сочат данните на американската Агенция за гранична и митническа защита.
"Кубинците на острова са все по-загрижени, че специалният статус, който имат по силата на сегашните американски закони, може да им бъде отнет", казва Хорхе Дуани, директор на Кубинския изследователсли институт в Университета във Флорида.
Според закона за кубинските бежанци от 1966 г. кубинците, които достигнат американска земя, имат право да останат и да кандидатстват за пребиваване – статут, който никоя друга нация няма. Тази политика предвижда, че само кубински бежанци, които са хванати в морето, се изпращат обратно в Куба.
Президентът Барак Обама опита да опровергае опасенията, че тази привилегия за кубинците ще бъде отнета. "Обявлението на администрацията за Куба не променя по никакъв значителен начин закона за кубинските бежанци", пише в изявление за "Ройтерс" Агенцията за гранична и митническа защита.
Американската брегова охрана е забелязала около 2500 мигранти от началото на фискалната година на 1 октомври, като почти всичките са били репатрирани. През фискалната 2014 г. кубинците, които са опитали да стигнат до Флорида са били 3677 души.
dnevnik.bg
Коментари
Шмоко Оригинал
А ако слушаме хвалебствията на мурзилките относно Куба, ще излезе че стотици хиляди американци прекосяват с еднодръвки и салове по посока на "Острова на свободата"..