Драстично се увеличава употребата на психоактивни субстанции от деца. 12-13-годишни пият алкохол в комбинация с амфетамини. Все повече жени пият.
Това алармира Соня Тотева, директор на Държавната психиатрична болница за лечение на алкохолизъм и наркомании - Суходол, на дискусия за психичното здраве, организирана от депутата от ПФ Султанка Петрова (ВМРО) в парламента, съобщи БТА.
Както стана ясно, близо 30% от българските ученици са употребявали 40 и повече пъти алкохол в живота си, като това са 36% от момчетата и 22% от момичетата. 2/3 от учениците са пушили поне веднъж, 1/4 от 16-годишните са опитвали наркотици. Тотева обясни, че има и увеличаване на броя на жените, които употребяват и злоупотребяват с алкохол и комбинация бензодиазепини с алкохол.
Тя уточни, че количествата нерискова алкохолна употреба е бира от 330 мл, 50 милилитра концентрат или една чаша вино. Тотева коментира, че в болницата в Суходол има недостиг на медицински кадри, но има голям интерес от страна на социалните работници и психолози.
Работи се по проекти за обучение на специалисти за т.нар. краткосрочни интервенции.
Гълъбина Тарашоева от Центъра за психично здраве "Проф. Никола Шипковенски" обясни, че психичната болест не е само медицински, но и социален проблем, тъй като липсва съзнание за болест, а при липса на лечение има вероятност за рисково поведение.
Затова, по думите й, е нужен интегративен модел на психичното здравно обслужване. Тарашоева допълни, че съвременната психиатрия е психиатрия в общността.
Нужно е диференциране спрямо различните потребности на болните.
Например психиатричните отделения в многопрофилните болници имат много важно място, но не могат да изпълняват функциите на центровете за психично здраве, които са за кризисни интервенции, тоест за остри състояния, свързани с краткосрочно хоспитализиране и бързо ресоциализиране, обясни Тарашоева.
Според нея са необходими промени в Закона за лечебните заведения за диференциране на различните по профил психиатрични лечебни заведения и изменения в Закона за здравното осигуряване във връзка с остойностяване по дейности в различните психиатрични лечебни заведения.
"Финансирането на психосоциалната рехабилитация трябва да премине от МТСП към МЗ", смята тя. Теменужка Матева, директор на Центъра за психично здраве - Русе, коментира, че психичната болест не е заразна, но равнодушието е и именно то е опасно.
Членовете на ЕП вече призоваха страните в ЕС да увеличат усилията си за защита на младите, като стриктно прилагат законодателството относно възрастовото ограничение за консумация на алкохол. Те препоръчаха да се изследва ефектът на рекламите на алкохол върху младите хора и да се ограничи показването им. Европейският парламент ще обсъди въвеждането на предупреждения върху бутилките с алкохол, подобни на посланията по кутиите с цигари.
България отново е сред страните с най-лоши показатели по отношение на здравето, показа доклад на Европейската комисия за здравеопазването през 2014 г. Българите са сред европейците с най-ниска продължителност на живота, висока смъртност, заболеваемост и с много нездравословни навици.
Нареждаме се на трето място по дял на пушачите, на второ по брой пациенти в болниците и на първо по дял на починалите от сърдчен удар, също и на предпоследно място по консумация на плодове.
По отношение на алкохола България е точно на ръба на средната стойност за Европа с 10.2 литра алкохол на глава от населението, изпити през 2012 г. Водачи по този показател са Естония и Литва с по над 12 л. на човек.
dir.bg
Коментари
Добави коментар