"Не съм съгласен с внушенията, че ако на ДПС се разреши правото да агитира на майчин език, едва ли не ще бъдат застрашени националният интерес и националната сигурност на България. Правят се внушения, че това крие риска събитията от Западните Балкани да се случат и в България".
Това заяви днес на възпоменателен митинг в Джебел лидерът на ДПС Лютви Местан, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона. Той подчерта, че въпросните внушения означават "дълбоко непознаване на българския етнически модел, на същността и философията на най-отговорната, патриотична и национална партия ДПС". Местан екзалтира участниците в митинга, като увери, че в ръцете на избирателите няма да се видят оръжия или камъни, а цвете. "Нашият модел е синоним на мира и толерантността, с тях отговаряме на омразата. Аз отивам да водя делото на живота си, но вие оставате на площада и няма да ме придружавате до съда, оставате на площада", настоя лидерът на ДПС.
Той обаче наелектризира хората на площада с информацията, че в една телевизия тече анкета с въпроса "Съгласни ли сте ДПС да агитира на турски език?". "Що за въпрос – на 8-ата година от членството на България в ЕС, 91% отговарят, че не са съгласни, само 9% са. Правата на човека затова са свещени, именно защото са неприкосновени и не зависят от ничия друга воля. Затова са уредени в международни договори", извика Местан от трибуната. Той подчерта, че Европейската конвенция за правата на човека е ратифицирана от българския парламент по конституционен ред и по тази причина има предимство пред вътрешните закони, поради което той се позовава на нея. От трибуната на митинга политикът размаха листове с 11 наказателни постановления, с които на него и на други депутати са наложени глоби по 2 000 лева, и обясни защо. "Причината е, че по време на предизборната кампания миналата година сме си позволили да говорим с вас на нашия съкровен майчин език. Аз съм принуден да се подписвам като нарушител в демократична България, където е престъпление да говориш на майчиния си език. Парламентарната демокрация постигна много, но фактът, че председател на парламентарна група може да бъде глобен означава, че имаме много път да извървим, за да достигнем европейските стандарти за правата и свободите на гражданите", акцентира той. Местан разтълкува и единствената глоба от само 681 лева, но откри в числото предупредителен знак. "Малко по-особен гаваз на властта е решил да ни наложи точно такава глоба, ще ви припомня – 681 г. е основана България. И въпросният областен управител с тази особена глоба все едно ми казва "внимавай, това е нашата държава, ти тук си чужденец и ако искаш да живееш тук, ще се откажеш от езика и идентичността си и тогава можеш да живееш тук". От този площад му отговарям, че ние също сме деца на тази земя и страна, и няма да я напуснем. Забравете 1989 г., важното е тук да отвоюваме правата си, а не да избягаме от България", посочи той. Местан информира многолюдния площад, че трябва предсрочно да напусне митинга, за да отиде в Момчилград, където в Районния съд се гледа делото по жалбата му срещу наложената глоба за употребата на турски език по време на предизборните митинги.
Преди това възпоменателната проява по повод драматичните Майски събития от 1989 г. започна с химните на България и ЕС. През 1984-1985 г. в региона са организирани масови протести на побългарените турци, които бяха окървавени и дадоха жертви. Най-мощната съпротива срещу "възродителния процес" е на 19 май в Джебел, когато едно погребение се превръща в многохиляден бунт. След него близо 500 000 български турци са принудени да напуснат страната, като само от Джебел се изселват над 20 000 души.
Особен акцент в днешния възпоменателен митинг бе присъствието на посланика на Турция у нас Сюлейман Гьокче, на предшественика му Тахсин Бурджуоглу, на настоящия генерален консул на южната съседка в Пловдив Алпер Акташ. На трибуната се качиха и кандидат-депутати за Меджлиса от трите основни партии в Турция, в това число и от управляващата ПСР, които са изселници от Джебелско, а това се случва за пръв път. Вотът за Националното събрание на Турция е на 7 юни. По традиция лидери на изселнически организации призоваха хората на площада да не се страхуват, а "на инат" да говорят на майчиния си език. Председателят на най-влиятелната такава организация Балгьоч д-р Юксел Йозкан изрази съжаление, че и България е приела декларация за "така наречения арменски геноцид от 1915 г." и призова историята да бъде оставена на историците. Посланикът Сюлейман Гьокче заяви, че докато днес в Джебел се отбелязват 26 г. от трагични събития, в Турция е празник на младежта и спорта. От трибуната дипломатът поздрави ДПС за водената от него политика и благодари за това на лидера Лютви Местан. Турция е истински приятел на България и ще бъде, ние сме готови винаги да помагаме не само на нашите сънародници тук, но и на целия български народ, подчерта дипломатът.
Традицията партийният лидер да говори последен днес бе нарушена заради ангажимента на Местан в Районния съд в Момчилград. /БГНЕС
Коментари
ОБРАН БОСТАН
НЯМА ПО-ГОЛЕМИ ВРАГОВЕ ЗА БЪЛГАРИТЕ ОТ ТЕЗИ АГИ МЕСТАН-НАСРАН И ДОГАН-ЛАЙНЯН ТЕ НАСЪСКВАТ МЮСЮЛМАНИТЕ ЗА ДЖИХАД ,РАНО ИЛИ КЪСНО БЪЛГАРСКИЯ НАРОД ЩЕ ИМ СЪРБА ПОПАРАТА
Румба-Трумба
Нищо против българското мюсюлманско население нямам, дори имам такива приятели, но същите тези приятели не харесват и ДПС. За какво говорим. Тази партия излишно насява омраза в тези, които им се връзват, а то са точно тези, които дори не знаят български, то затова им се говори на турски език. А какво правят турски дипломати на български предизборен митинг? За чии интереси работи партията тогава? Глобата от 681 лева е страхонта!
Аз
Не прочетох всички изказани глупости от Местан и сие!
Трябва да се спазват законите и конституцията на България-явно Местан не ги зачита!
Аз не знам турски.Живея в България.Когато на публични места говорите на турски и не ви разбирам,даже да ме хулите. ТАКА, ВИЕ МИ НАРУШАВАТЕ ПРАВАТА.
Не го правете, борци за права...
АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ
В България живеят Българи.Всяко малцинство или етническа група,независимо от къде е,което иска да живее и яде в България трябва да говори Български,да уважава и спазва Българските закони.Ако някой иска друго, нека го търси другаде.България не се нуждае от малцинствата , а малцинствата се нуждаят от НЕЯ и ние няма да им предоставим специални превилегии или да променим законите си спрямо техните желания, независимо колко силно крещят думата дескриминация.
maik
като искат да агитират на майчин език да да го предложат на референдум каквото се реши там това ще е
мм
Местан ага като си толкова отворен кажи кой е майчиния език на партиятя ДПС турски,цигански,арменски или някакъв друг.Нали уж не сте турска етническа партия.