Парламентът прие на първо четене структурният законопроект, който трябва да регламентира най-общо дейността на спецслужбите. Проектът, внесен от ГЕРБ, начело с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, беше подкрепен от 114 депутати, 32 бяха против, а един (от "Атака") се въздържа.

БСП, "Атака" и един независим депутат бяха против, останалите групи подкрепиха текстовете и заявиха, че има нужда от някаква законодателна база в сектора. Те обаче коментираха, че ще се опитат да направят промени между първо и второ четене.

Атанас Мерджанов от левицата заяви, че проектът е нагледен пример за начина на работа на управляващите – много шум, високопарни приказки и накрая нищо. Според него проектът не регулира координацията в сектора за сигурност, а само препраща към подзаконов нормативен акт тази координация. Което на практика и в момента е възможно да се случи.

"Нормите са само за пълнеж. Така е и с останалите части от закона", допълни Мерджанов. Той отбеляза, че дефиницията за националната сигурност се разминава с други от законите за дейността на ДАНС и за защита на класифицираната информация.

Това е закон за съвета по сигурността съм правителството, а той работи и без този закон още от 1998 година, заяви депутатът от левицата. По думите му това, че президентът ще участва с двама представители в този съвет на практика принизява държавния глава до съветник на премиера.

Законът не вменява отговорности, а само съвещателни дейности, заяви Мерджанов. Обещахте ни закон, който ясно да казва кой какво прави системата за сигурност, а ни сервирате миш-маш от съвещания, заседания, консултации, завърши той. Според него в най-добрия случай проектът ще доведе до нищо, а по-лошо може да предизвика хаос.

От левицата на няколко пъти възразиха срещу отсъствието на премиера и силовите вицепремиери в пленарната зала. Това или е несъгласие и неодобрение към проекта или липса на отношение към дейността, която тече в пленарна зала, заяви Ангел Найденов от БСП. Той възрази срещу текстовете, даващи "свръхотговорност, както и прекалени компетенции" на съвета по сигурност към премиера.

Основен момент в законопроекта е именно регламентирането на дейността и завишаване функциите на съвета по сигурността към премиера. В него вече ще влизат и двама представители на президента, като държавният глава ще може да участва и лично в заседанията.

Предвижда се и парламентарен контрол за трите служби - НСО, НРС и военното разузнаване, чрез контрол на финансовите разходи при определени операции. Това ще се прави от ресорната парламентарна комисия за контрол на ДАНС и спецслужбите.

В началото на март ГЕРБ внесоха и в новия парламент четирите законопроекта, които бяха приети на първо четене в първия управленски мандат на Бойко Борисов, след като беше постигнато съгласие за тях на заседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента Росен Плевнелиев. Заради оставката на кабинета на Борисов, парламентът не успя да ги приеме окончателно.

dnevnik.bg