Настават тежки времена за пушачите в Европа
Забраната за тютюнопушене в баровете и ресторантите във Франция, която влиза в сила днес, е част от мащабна тенденция за ограничаване на цигарения дим в Европа, въпреки че много страни не проявяват охота да ограничат употребата им на обществени места като баровете, кафенетата, ресторантите, дискотеките.
Гърция, шампион по тютюнопушене - 45% от населението са заклети пушачи, първа наложи забрана за тютюнопушене през 2002 г., но тя не засягаше баровете. В действителност тази забрана остана на книга, като се изключи спазването й в обществения транспорт. Ирландците бяха първите, които нанесоха тежък удар по тютюнопушенето, като през март 2004 г. забраниха цигарения дим на обществени места, включително в баровете. От януари 2005 г. насам италианците свикнаха да пият еспресото си без цигара в кафенетата, ресторантите и останалите обществени места. Освен тези страни забрана за тютюнопушене на публични места действа и в Норвегия, Малта, Швеция, Великобритания, Испания, Литва, Латвия, Естония, Франция, Финландия, Дания, Белгия, Холандия и Исландия. Но забраната обхваща баровете и ресторантите само в някои от тези страни. Така е в Испания, където търговските обекти на площ над 100 кв м. са задължени да разделят физически пушачите и непушачите. Останалите заведения могат да решат дали да забранят или разрешат тютюнопушенето, но повечето от тях предпочетоха да останат заведения за пушачи. Португалия се спря на сходен компромис.
В Дания някои кафенета се стараят да заобиколят закон, влязъл в сила през август 2007 г., който предвижда забрана за цигарен дим в търговски обекти с площ над 40 кв. м. Отделни собственици решиха да преустроят заведенията си, така че да намалят търговската им площ.
В Швеция и Финландия, където е регистриран най-малкият процент пушачи в Европа - респективно 18 и 22% от населението - също е забранено тютюнопушенето в баровете, ресторантите и нощните клубове.
От днес в Германия влиза в сила забрана за тютюнопушене на обществени места, в частност в баровете, ресторантите и дискотеките, в осем от общо 16-те провинции. За Германия, смятана за една от най-либералните европейски държави по отношението на тютюнопушенето, забраната представлява малка революция, коментира агенцията. Три провинции прилагат подобно законодателство от няколко месеца, а останалите трябва да ги последват между февруари и юли, така че през 2008 г. в цялата държава трябва да влязат в сила по-малко толерантни към пушачите закони.
За разлика от други страни от ЕС в повечето провинции в Германия има редица изключения от правилата. Почти навсякъде собствениците на ресторанти си запазват правото да запазят салон за пушачи, при условие че е отделен от помещението за непушачи.
Само в Бавария - с население 12,5 млн. - беше в сила пълна забрана на "зоните за пушачи" - дори в гигантските палатки на прочутия Бирен фест в Мюнхен.
Според проучване, публикувано от ежедневника "Лайпцигер фолксцайтунг", едва 45% от населението на Германия подкрепят новите мерки против тютюнопушенето.
През септември 80% от германците заявиха, че подкрепят въведеното федерално законодателство за частична забрана на тютюнопушенето. С него беше наложена забрана за в административните сгради, гарите и влаковете.
Близо 70% от ресторантите и кафенетата в Холандия започват да прилагат забраната за тютюнопушене от днес, въпреки че тя влиза официално в сила на 1 юли 2008 г.
Съдържателите на заведения и на ресторанти обясняват, че искат да се възползват от психологическия ефект на датата 1 януари, когато много клиенти вземат решения да променят живота си и да спрат да пушат. В три четвърти от холандските хотели тютюнопушенето вече е забранено.
От днес пушенето в международните влакове, минаващи през Сърбия, е забранено. Забраната нямало да важи за влаковете, движещи се между Сърбия и Черна гора. На нарушителите щели да бъдат налагани глоби.
В началото на 2007 г. Европейската комисия се произнесе в подкрепа на налагането на всеобща забрана на тютюнопушенето в затворените обществени места, без да се прави изключение за ресторантите, слагайки началото на широки дебати за нуждата от приемане на ограничителни закони на ниво ЕС. Това обаче няма да се случи скоро заради силната съпротива на страните членки, посочва АФП.
109
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар