Учениците и учителите в Шуменска област намаляват и през тази /2014/2015 г./ учебна година, сочат данни на Териториалното статистическо бюро.
Броят на учащите намалява с 258 спрямо миналата учебна година, а броят на учителите – с 24. През учебната 2014/2015 година броят на учащите във всички видове общообразователни и специални училища в област Шумен е 16 076, като жените са 7 897, или 49.1%. Учителите са 1 274, като преобладават жените, които съставляват 81.2% от преподавателския състав и 82.0% от броя на учителите в общообразователните училища в област Шумен.
В една паралелка в дневните общообразователни училища има средно по 22 ученици. В областта има 60 общообразователни и специални училища, като в сравнение с предходната учебна година броят им остава непроменен.
Статистиката показва, че през миналата учебна 2013/2014 година общообразователните и специални училища в областта са напуснали по различни причини 437 ученици. Най-голям е броят на учениците, напуснали поради заминаване в чужбина – 223, или 51.0% от общия брой на напусналите. Следват напусналите по семейни причини – 154 (35.2%) и напусналите, поради нежелание да учат – 34, или 7.8% от общия брой на напусналите.
В област Шумен професионалното образование и обучение през учебната 2014/2015 година се осъществява в 12 професионални гимназии и колежи. Общият брой на учащите в професионалното образование и обучение през настоящата учебна година е 3 353 и в сравнение с предходната учебна година намалява със 70, или с 2.0%. В професионалното образование преобладават момчетата, които са 60.9% от общия брой на учениците в тази образователна степен.
През настоящата учебна година учителите в професионалните училища в областта са 323, със 17 по-малко в сравнение с предходната учебна година. Преобладават жените, които съставляват 70.3% от преподавателския състав и 70.0% от учителите в професионалните училища в област Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
техник
Вече само,който не е решил,той не се е запасил с дипломи,титли,...,само пари да имаш. Напълни се с "юристи","психолози","педагози"... а трудните науки-лекар,инженер,архитект...-вече са рядкост. За филолога са важни точките и запетайките, но за програмиста е важно да заработи програмата. Безгрешни хора няма.
от класа
Караме я по комунистически: манефестации,но ученици няма; училищни тържества с хапка,пийка,за пенсионери,а най-гадното е,че част от даскалите искат да създадат информатори, вместо иноватици.
Анонимен
изнесоха се хората към столицата,а по-богатите към частните училища, масовото училище е за простолюдието
Бай Ганьо
че то,ако няма плюскане и пушилки,никакво нашо школо не е,то туй Европата у нас да дойде да го види, а не нашите мозъци да ходят там
митко бомбата
Докога прокуратурата ще си затваря очите за преподаватели от шуменския университет,които продават дипломи,произвеждат на килограм неграмотни вишисти?Докога измислени доценти,професори и асистенти с нагласени конкурси ще пращят от самочувствие,докога ще г-н И....ще иска солидна сума за диплома и рушвети..Докога????
въпросче
С комунистическото управление в града, кой ще иска да остава и да се развива тук?
убавци
Убийствената политика на БСП в Шумен принуждава всеки да се замисли сериозно за бъдещето си! Няма нито един сектор, в който да няма поразии и да не е засегнат!
работещ
Не партиите са виновни, а хората.И в училищата няма да е по-различно-самозванци,които искат да "властват" над колегите има във всеки колектив.Колкото по-комплексиран е някой,толкова повече се хвали и иска да властва.
демократ
То е до култура и образованост! Когато са ти налагали една доктрина и са ти втълпявали речи на Маркс и Ленин за щяло и нещяло, няма как да не потърсиш отрезвяване. Поколения са промити с болшевишки лозунги и глупости.