Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) вече няма да се откъсват от работата си, докато участват в кадровия орган на Темида, правомощията и ролята на Общите събрания при вземане на решения ще бъде мащабно засилена така че да се взема предвид мнението на редовите съдии, председателите на съдилища вече няма да имат изключителна компетентност и няма да могат да бъдат повече от два пъти председатели, създават се нови правила за проверка на почтеността на магистратите, както и индивидуални планове за развитието им, променя се и начина за влизане в системата, прокурорите вече няма да могат да правят предварителни проверки (както беше със случаят със сигнала от собственика на ПИК срещу подателите на сигнала срещу Делян Пеевски); заседанията са публични ще се предават пряко по интернет, а гласуването ще е явно, като необходимото мнозинството за вземане на решение ще е повече от половината от присъстващите; отпада възможността за гласуване "въздържал се", реформа на Националния институт по правосъдието

Това са част от акцентите на законопроекта за изменение на Закона за съдебната власт, представени в петък от екипа на правосъдния министър Христо Иванов. В началото на седмицата управляващите внесоха промените в Конституцията, с които трябва Висшият съдебен съвет (ВСС) да бъде разделен на две колегии - прокурорска и съдийска. Промените в устройствения закон за съдебната власт би трябвало да дадат нов облик на системата и да я освободят от зависимостите, които често определят вземането на ключовите решения. Освен това се цели  -  да се даде повече глас на съдиите при вземането на решенията както за управлението на инситуцията, в която са (за да не се стига до казуси тип "лошото управление на Софийския градски съд"), така и за решенията за системата, освен това се предлагат ключови промени в дейността на прокурорите, така че да се засили независимостта на отделния прокурор.

Ако трябва да бъдат изведени няколко ключови акцента от законопроекта, това ще са:

- нов начин за проверка на почтеността на магистратите и работа за укрепване на потенциала, културата и дори психическото равновесие на съдиите и прокурорите.
- засилването на ролята на Общите събрания на съдиите;
- засилване на независимостта на отделния прокурор и въвеждане на елемент на контрол на работата на държавното обвинеие;
- закриване на Върховната административна прокуратура;
- промяна при временното отстраняване на магистрати и дисциплинарните производства;
- промяна при избор на съдебните заседатели;


За работата на ВСС

Двете колегии на съдебния съвет - прокурорската и съдийската ще бъдат подпомагани от три комисии -  Комисия по атестирането и конкурсите, Комисия по професионална етика и почтеност и Комисия по дисциплинарната отговорност.

Членовете на тези комисии ще се избират от общите събрания на съдилищата, които трябва да са с ранг "ВКС и ВАС". Решението на пленума и на колегиите ще се мотивират, дори когато е отхвърлено нечие предложение и дори ако е взето с тайно гласуване. Подобни са правилата и за прокурорската колегия.

Колегиите ще заседават всяка седмица, а пленумът по-рядко, гласуването ще е явно.

Предложенията за номиниране на членове от парламентарните квоти ще трябва да съдържат подробни писмени мотиви за професионалните и нравствени качества на кандидатите; информация за процеса на определянето им, включително за проведени консултации и становища от професионални, академични и други организации; документи за завършено висше образование по специалността "Право", отсъствието на несъвместимост, както и данни за юридическия стаж, кариерното развитие и израстване на кандидата.

Повече филтри за почтенност
Измененията в закона за съдебната власт предвиждат да бъде значително разширен кръгът от обстоятелства, за които съдиите и прокурорите ще подават декларации. Това е опит да се гарантира, че в системата ще влизат по-почтенни магистрати.

Освен сегашното изискване за деклариране на движимо и недвижимо имущество ще се декларират и всякакви предмети (благородни метали, бижута, скъпоценни камъни, произведения на изкуството и нумизматични колекции) ако общата им стойност надхвърля 10 000 лева.

Ще се декларират и подаръци. Проверката ще се извършва от специализирана администрация от юристи или икономисти към Инспектората на Висшия съдебен съвет.

Органът ще може да изисква информация от всички публични регистри, като проверката ще се прави в срок от три месеца след подаването на декларацията. Специален софтуеър ще съпоставя информацията, като ако има нередност това ще се означава с червен флаг. Инспекторатът ще образува допълнителна проверка срещу съответното лице, в рамките на която то е длъжно да обяви цялото имущество на своите възходящи роднини, навършилите пълнолетие деца, както и всяка друга информация, необходима за целите на проверката.

В тази втора проверка ще се изискват данни и за наличностите и движенията на средства по банковите сметки на лицата, за притежаваните от тях финансови инструменти и реализирани сделки с финансови инструменти от регистрите на Централния депозитар, информация от информационните системи на МВР.

Ще е задължително да се декларира и участие в масонски и друг тип сдружения. В законопроекта е записано: "действия или бездействия в услуга на или по повод на дейността на персонифицирани или неперсонифицирани организации с нестопанска цел (общества, клубове, ложи и др.), чиито организация, статут, цели и средства предвиждат или допускат възникване, упражняване или прекратяване на права или задължения за членовете, сътрудниците или съмишлениците като резултат на непублични правила, ритуали или процедури."

Всяка година до 31 март всеки съдия, прокурор, следовател, членовете на ВСС, главният инспектор и инспекторите подават пред съответната колегия декларация за всички свои дейности и членства в организации, юридически лица с нестопанска цел и в други граждански проекти по образец, утвърден от съвета. Колегиите пък ще водят централен публичен регистър на тези декларации.

Когато констатира несъвместимост Комисията по професионална етика и почтеност изготвя мотивирано заключение, което се изпраща на съответната колегия. Магистратът ще трябва или да напусне съдебната ситема, или организацията, в която членува.

Индивидуални планове за развитие

Създават се индивидуални планове за професионално развитие на съдията, прокурора и следователя. Това ще са мерки за специфично обучение и други дейности, насочени към развитие на конкретна компетентност и умения и към преодоляване на недостатъци, които се определят в резултат на оценка на работата му в хода на атестационна, дисциплинарна или друга приложима по закон процедура.

Подробности очаквайте по-късно.

www.dnevnik.bg