С тържествена заря-проверка Шумен отбеляза 139 години от гибелта на Христо Ботев.
Церемонията се проведе пред паметника на героя в двора на професионалната гимназия, носеща името на героя. Присъстваха зам.-областните управители Петко Шаренков и Селиме Кърджалиева, депутатът Ралица Тодорова, зам.-кметът Живка Тонева, преподаватели, ученици и граждани.
“В ден като днешния всеки от нас има потребността да се обърне към нашата историческа памет, към величието, безкористната любов и духовната сила на героите, пролели кръвта си за българската независимост. Повече от всякога са ни необходими техните завети, устояли на времето, преминали отвъд границите на епохите, зовящи и днес към обединение, патриотизъм и родолюбие”, каза в словото си Петко Шаренков.
Поздравителен адрес бе прочетен и от името на кмета Красимир Костов.
В церемонията участваха военни от поделение 34200, а почетния строй на представителните роти прие началникът на Шуменския гарнизон полк. Емил Симеонов.
Пред бюст-паметника на Ботев бяха поднесени венци и цветя. В края на ритуала заря озари небето над Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
трън
"Байо Либене, дочувам, че ти и оная луда глава Ботьова сте решили да докарате миризливия казашки ботуш в Булгорско. Ако туй е тъй аз с моите кунки ще ви отрежа чепките!"
В.Лъвскии
Ивайло
Сменете директорката на гимназията. Много е тъпа Младенова. Ходи по чужбина с месеци, зарязала е гимназията, а не може един празник да направи. Учениците с ръце в джобовете! Чете един и същи доклад с години. Има ли началник РИО, или само доклади пише и на МОН рапортува. Всички гости са разочаровани от бутафорията. На 2 юни ще почиват даскалите, а учениците не знаят едно стихотворение на Ботев! Защо трябваше да се плаща на артист, вместо да има програма на гимназията?...
чернаев
поклон пред ХРИСТО БОТЕВ и неговото велико дело днес когато завият в 12часа сирените в шумен да се изправим на крака наведем глава и да изразим по тоя начин почитта на един достоен БЪЛГАРСКИ революционер БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО
11
до българин,нали селимето -болничната е там,за какво ти е професора,вие всичките сте професори.
Анонимен
Във Враца също празнуваха вчера.
Анонимен
Селимето да отива в Гърмен да си защитава рода.
венец
Добре,че я махнаха от образованието тази селме,че с нейните "болнични",щеше да заразява и учениците.
Ботев
Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.
И на обществен тоя мъчител
и поп, и черква с вяра слугуват;
нему се кланя дивак учител,
и с вестникарин зайдно мъдруват
Аззз
Военни от 34 200??????? Пак журналистически изпълнения - преди да създадеш даден материал първо събираш необходимата информация, сравняваш, анализираш, редиш пъзела парченце по парченце, и ако не си сигурен в нещо не го излагаш въобще. Абе вас да не ви вземат на стаж там след осми клас за по-малко парички, а?