Ако днес можем да кажем истината, това е заради хората, които не склониха глава срещу машината на тоталитаризма и неправдата и показаха, че не е по силите на нито един режим да смаже духовната сила на народа.

Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на тържествената церемония, на която удостои с ордени "За граждански заслуги" – първа степен Юсуф Юсеинов Бабечки, Мустафа Ибрахим Юмер и Али Осман Орманлъ, предаде репортер на БГНЕС.

Днес, все още с пълна сила имаме нужда да си припомняме, че човешките права и демокрацията не са даденост, а кауза, за която не трябва да спираме да се борим. Да не забравяме, че хиляди български граждани бяха гонени, измъчвани и изпращани в концентрационни лагери, за да се наричаме днес европейци, да градим държавността и да имаме светло бъдеще, подчерта президентът.

Плевнелиев припомни, че с днешното награждаване Президентството продължава инициативата, започнала на 10 ноември 2014 г. "С това се опитваме да поправим един исторически пропуск и да отдадем значимото на допринеслите за защитата на човешките права и свободи", каза президентът и добави, че по време на Майските събития 30 хиляди души се включват в най-силната съпротива срещу престъпленията на тоталитарния режим. Юсуф Юсеинов Бабечки, Мустафа Ибрахим Юмер и Али Осман Орманлъ са сред видните дейци на демократичната опозиция в България, играли ръководна роля в неформалните организации, които обхващат голяма част от мюсюлманите в страната и ги повдигат на мирен протест срещу режима в защита на основни човешки права.

Орденът "За гражданска заслуга" е трети по старшинство в наградната система на България. Той се връчва за големи заслуги за развитието и укрепването на гражданското общество, за укрепване на демократичните институции и защита на човешките права и свободи, за принос и заслуги за отбраната, сигурността и обществения ред.

"Връчването на този орден за мен е чест и достойнство. Едно признание за онова, което съм направил с моите бойни другари за демокрацията на България", каза Мустафа Юмер. Дисидентът си спомни за ужаса, в който са живеели хората в неговия край и подчерта, че комунизмът от хуманна кауза, от гледна точка на Марксизма, се е превърнал в ужас на човечеството. "Много хора се самоубиха, други бяха убити, а дъщеря ми, която щеше да завърши средното си образование със златен медал, беше изгонена от гимназията", разказа той. Мустафа Юмер благодари на всички българските граждани, които са го подкрепяли и за пръв път разказа, че именно председателят на Държавна сигурност Петър Танчев е спасил неговия живот.

Юсуф Бабечки на свой ред каза, че високото държавно отличие го е накарало да се почувства полезен на българското общество. "Тази стъпка е доказателство, че рано или късно истината ще бъде прозряна. Приемам този орден от името на своите съмишленици, които повярваха в идеите за човешките права и демокрацията", заяви той.

Кои всъщност са Юсуф Юсеинов Бабечки, Мустафа Ибрахим Юмер и Али Осман Орманлъ:

Юсуф Бабечки е член на Независимото дружество за защита правата на човека, създадено от Илия Минев в началото на 1988 г. Дружеството е сочено за първата дисидентска правозащитна организация, която издига искания за възстановяване на достойнството на българските граждани, политически плурализъм, издирване на политическите затворници, суверенитет на България и неподчинение на каквито и да са имперски интереси.

Мустафа Юмер и Али Орманлъ пък са сред основателите на създадената през ноември 1988 г. Демократичната лига за защита правата на човека в България. Основната й цел е защита на правата на българските турци, които по това време са принудени да сменят имената си в рамките на т. нар. възродителен процес. Организацията е инициатор на майските протести от 1989 г. /БГНЕС