Обмисляме смяна на философията за матурите и въвеждането на минимални държавни изисквания, а не досегашните плаващи скали. Възможно е и силно намаляването на времетраенето за изпита.

Това заяви министърът на образованието и науката Тодор Танев в отговор на парламентарен въпрос от депутатът от БДЦ Борислав Иглев, предаде репортер на БГНЕС.

Извършена ли е проверка в Министерството на образованието и науката относно течът на информация, появилият се профил на Пейо Яворов във "Фейсбук" и защо въпреки гаранциите на министерството за най-строги мерки за сигурност темата по литература и отговорите на тестовете са станали предварително известни, попита Борислав Иглев.

Тодор Танев повтори тезата си от по-рано днес, че МОН си е свършило работата и е направило максималното в рамките на съществуващите нормативни документи. Става дума за административно нарушение по изнасяна на информация, подчерта отново той. За тези матури са били изпратени екипи на местата, на които през миналата година и имало съмнения за преписване. Тази мярка е дала добри резултати, като от 6-то някои училища са паднали на 600-то място.

В момента се гледат видеозаписите от местата, на които има съмнения за преписване, за да се види поведението на присъстващите в стаите. До 19 юни ще се събира информация от директорите. Пуснат е и бутон на сайта на МОН, на който се събират всякакви мнения. До септември трябва да бъде променена и наредбата за провеждане на матурите.

Според Тодор Танев основният проблем на матурата е нейната философия. В момента философията е такава, че се разчита на плаващи скали спрямо най-добрите резултати, докато според министъра трябва да се въведат минимални държавни изисквания. Ще се мисли и за вариант за силно намаляване на времето за изпита, съобщи той. Според Танев има примери и изследвания, че съкращаването на времето дава понякога много по-точни резултати за знанията на учениците.

Депутатът от БДЦ поиска да разбере и защо в стратегията за развитие на висшето образование отсъства спортът и ще се ангажира ли министъра с неговото включване в тази стратегия, както и как си взаимодействат просветното министерство и министерството на младежта и спорта по този въпрос. "Спортът не бива да бъде пренебрегван, той е изключително възпитателен, калява характера, изгражда личностни качества и допринася за благоприятното развитие на един млад човек", подчерта Иглев.

В отговор министърът на образованието Тодор Танев обяви, че съвсем скоро ще предложи промени в Закона за висшето образование и една част от тях бъдат се посветени на задължителното спортно образование за студентите. Спортът е не по-малко важен от математиката, подчерта той. Танев призна, че в стратегията за висшето образование има пропуски, но това е преди всичко рамков документ, а не план за действие. /БГНЕС