Вярвам, че много скоро ще преминем към първия етап на присъединяването на България към Шенгенското пространство. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместно изявление с португалския държавен глава Анибал Каваку Силва, предаде репортер на БГНЕС.
Плевнелиев поясни, че първият етап на присъединяването ни към Шенгенското пространство е откриването на границите по море. "Благодарих за безусловната подкрепа на Португалия за присъединяването на България към Шенгенското пространство", каза държавният глава. Според него България ще отиде добре подготвена на предстоящия Европейски съвет, който ще вземе решения по темата с миграцията. "Свидетели сме на безпрецедентен миграционен натиск по границите си и се отнасяме отговорно към мисията си. Вярвам, че европейските държави, въпреки различията си, ще намерят начин за общо решение-дали ще е формула, квоти за всяка една от държавата, ще реши Европейският съвет", каза той. Плевнелиев е убеден, обаче, че вероятно ще трябва да се направи разликата между тези бежанци, които бягат от война и тези, които трябва да спасят живота си от зони на конфликти, невиждани до сега от съвременната история. "Има и натиск на нелегални емигранти. ЕС ще трябва да се отвори максимално към тези, които бягат от война. Ще има тежки дебати, обаче за нелегалните емигранти, за което очаквам ясно решение", каза президентът.
Той подчерта, че за България Португалия е пример за коректно управление на еврофондовете. Португалия, според него, дава пример на всички в Европа за смислено прозрачно и ефективно управление на европейските средства. "Ние ще споделим своите планове до 2020 г., както на бизнес форум в София, така и в делегациите, които ще се споделят между двете страни, защото България ще строи и магистрали, железопътни линии и пречиствателни станции. България ще инвестира европейски пари в земеделие, регионални развитие, енергийна ефективност в подкрепа за малки и средни предприятия, и за иновации", уверен е държавният глава, който припомни, че до 2020 г. европейските фондове предвидени заедно с българското съфинансиране са общо в размер за 15,2 милиарда евро.
"България се гордее, че успяхме в изтичащия първи програмен период да усвоим минимум 90% от европейските фондове за България. Ние вярваме, че това е един много добър резултат за първи програмен период, на която и да е било държава-членка. Въпреки, постигнатото искаме да споделим с най-добрите и да се поучим от тях, също така, че е възможно в сферата на туризма на електронното управление, където Португалия напредва с много висока скорост. Както и в сферата на електрони услуги за гражданите, подкрепата за иновационни проекти", каза президентът.
Росен Плевнелиев обобщи, че в рамките на срещата с португалския си колега, са били обсъдени темите, свързани с въпроса за Европейски енергиен съюз, който се подкрепя силно от двете държави, свързаността, интерконекторите и възможностите на всеки един да избира своите доставчици. Обсъден е бил и планът "Юнкер", миграционният натиск по външните граници на ЕС, спешните мерки, които трябва да се вземат на европейско ниво, както и необходимата солидарност между държавите членки.
"Информирах за амбициозните цели на България, която си поставя за цел до поемането на председателството на България за ЕС през 2018 г. да може да изпълним още няколко амбициозни цели за интеграция на България към ЕС, а имено да се присъединим към Шенгенското пространство, да се присъединим към Единния банков надзорен механизъм и към Европейския енергиен съюз", заяви държавният глава.
Той съобщи още, че България ще се присъедини към Европейския център за глобална взаимозависимост и солидарност, известен като "Център Север-Юг", който работи в Лисабон 25 години, като част от Съвета на Европа. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Скоро ще се присъединим към шут на шутовския кукловод! По-голям клоун и продажник не познава българската история.