Лидерът на БСП Михаил Миков прави опит да заблуди обществото и да избяга от политическата отговорност. Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране за новите цени на тока е взето единодушно от всички девет членове на комисията, в която БСП също има свой представител.

Това е позицията на ГЕРБ относно казаното от Миков от по-рано днес, че представителите на ГЕРБ и Реформаторския блок са взели спорното решение, предаде репортер на БГНЕС.

Явно Михаил Миков не е внимавал в парламента - иначе щеше да знае, че КЕВР се състои от 9 души и от тях само 4 са представителите на ГЕРБ и Реформаторския блок, коментира на брифинг в централата на ГЕРБ депутатът и бивш енергиен министър Делян Добрев. Той обясни, че от протоколите на КЕВР може да се види, че регулаторът е гласувал единодушно въпросното решение. Представител в комисията няма единствено "Атака", припомни Добрев.

"В последните 6 месеца положихме максимални усилия и не сме отправили нито една нападка към управляващите от кабинета "Орешарски" по темата енергетика, въпреки че сме имали многобройни основания, защото кашата се дължи на тяхната социална политика през цената на тока - намаляваме тока, пък каквото ще да става", обясни Делян Добрев. Според него ГЕРБ са се опитали конструктивно да вървят напред, но днес БСП са нарушили този тон.

"Споразуменията с американските централи са подписани 2001 година, но нямаше да ги има, ако през 2007 година кабинетът "Станишев" с министър Румен Овчаров не бяха подписали особени залози, с които са заложени сметките на българските потребители", каза Делян Добрев. През 2007 година беше приет законът за ВЕИ, подчерта той.

В тази връзка Делян Добрев обяви, че ГЕРБ ще предложи да се направи комисия за ВЕИ сектора, за да се установят кои са собствениците на тези ВЕИ, кои хора и кога са направили закона и кои хора след това се възползвали от него. "Законът е приет през 2007 година, но им се струва, че печалбите са малки и през 2008 година вдигат срока на преференциална цена от 20 на 25 години", каза още Добрев.

"По отношение на американските централи това правителство е първото, което постигна пробив - ще се спестят до 100 млн. лева на година, което за период от тези години е сума около 1 млрд. лева. По отношение на ВЕИ сектора това е първото правителство, което с промяна в закона въведе задължителна проверка на Агенцията по държавна финансова инспекция с цел проверяване на действителните им разходи", настоя бившият енергиен министър. Той посочи, че днес на срещата в Министерски съвет е станало ясно, че такива проверки са стартирани и до две седмици ще стане ясно да има има случаи на свърхподпомагане. Резултатите от тях ще бъдат предоставени на КЕВР, увери Добрев.

От своя страна бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" и също депутат от ГЕРБ Валентин Николов коментира, че не е коректно да се говори кой колко членове има в КЕВР, защото те не са членове на партиите, а са издигнати от тях като експерти. Според закона всяко едно отрицателно мнение заедно с мотивите да се публикува на сайта на КЕВР, но такова в случая с решението за цените на тока няма.

ГЕРБ подкрепят идеята да се проведе дебат в Народното събрание, за да се реши дали решението на КЕВР отчита всички интереси. "Знаем от журналистически разследвания, че има народни представители с интереси в енергетиката. Дори самият Михаил Миков има акции, макар и малко", каза Николов. По отношение на искането на БСП за обявяване на търг за проект АЕЦ "Белене" Николов каза, бе кабинетът "Орешарски" е имал година и половина да обяви подобен търг, но не го е направил.

Делян Добрев обясни, че в момента се обмисля промяна в наредбата на правителството, която позволява отстъпки от добавката "задължения към обществото", срещу която бизнесът основно протестира. Добрев коментира, че не е нормално МОЛ-ове, общини, адвокатски кантори, ВиК дружества и т.н. да се представят за индустрия и да плащат 18,93 лева добавка, вместо 50 лева, колкото се плаща на свободния пазар. Предложеният от КЕВР модел е за единна ставка на добавката в размер на 40 лева за всички с изключение на истинската индустрия, която може да бъде облекчена с 85%.

В момента условие за такова облекчение в наредбата е дадена фирма да потребява над 30 гигават час, като се обмисля този праг да падне до 2 гигават часа, обясни Делян Добрев. След това процентът облекчение ще бъде стъпаловиден до достигане на 85%. Това означава, че всяка малка фирма в България ще бъде облекчена от "зелената" компонентна в добавката "задължения към обществото" и на практика ще плаща почти толкова, колкото и в момента. /БГНЕС