Народното събрание прие промени в Закона за енергетиката, които дават възможност на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да удължи със срок до един месец действието на стария регулаторен период, който приключва на 30 юни, предаде репортер на БГНЕС.
Още във вторник това предложение бе прието на заседание на ресорната парламентарна комисия за наблюдение на дейността на КЕВР. Въвеждането на своеобразен мораториум върху цените на тока бе поискано от бизнеса, който остро протестира срещу новия ценови модел, предложен от КЕВР. Вносители на поправката са депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок.
Удължаването на срока преди влизането в сила на новия ценови модел има за цел да даде време на КЕВР да вземе под внимание три аргумента. На първо място, това е Наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници и необходимостта от комуникация по нея с Европейската комисия. На второ място, удължаването според парламента е необходимо заради заявените намерения на правителството за свиване на разходите в държавните енергийни дружества. Третият мотив за едномесечния мораториум са проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция във ВЕИ дружествата, от които се очакват резултати до няколко седмици.
Приемането на поправката, въвеждаща едномесечен мораториум, би дало възможност на КЕВР да прецени нововъзникналите обстоятелства, посочват вносителите на поправката в Закона за енергетиката, които бяха приети от мнозинството в пленарна зала. Дали срокът на действия на стария ценови модел да бъде удължен с един месец все пак зависи от решение на регулатора, който се очаква да се произнесе утре.
В пленарна зала промените в Закона за енергетиката бяха приети на първо четене от 126 депутати от всички парламентарни групи с изключените на БСП, които гласуваха "против" и "въздържал се". Веднага след гласуването на първо четене поправките, уреждащи мораториума бяха подложени на гласуване и на второ четене.
Според депутатите от БСП това решение е опит да се прикрие провала на кабинета в сектора и да се прехвърли отговорността върху Народното събрание. От БСП обвиниха министъра на енергетиката Теменужка Петкова, че се е забавила с изготвянето на наредбата за облекчение на индустрията, както и че не е направено достатъчно за ускоряване на комуникацията с Европейската комисия относно въпроса дали договорите с американските централи и ВЕИ-тата не представляват неправомерна и прекомерна държавна помощ.
Едномесечният мораториум беше подкрепен и от "Атака" и Патриотичния фронт, въпреки че според "Атака" мораториумът върху цените на тока трябва да бъде шестмесечен. Патриотичният фронт пък обяви, че си запазва правото да поиска ново отлагане на влизане в сила на новия ценови модел, ако сегашното не се окаже достатъчно.
Вчера в Народното събрание беше изслушан относно новия ценови модел и евентуалното отлагане целият състав на КЕВР, начело с председателя Иван Иванов. Според него удължаването по същество означава натрупване на нови дефицити в НЕК, но може да донесе и ползи, ако заложените в мотивите три аргумента за мораториум позволят на КЕВР да внесе корекции в модела, които да доведат повече справедливост и баланс.
В подкрепа на удължаването на срока на действие на стария ценови модел с 1 месец се изказа в пленарна зала и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Още преди няколко дни Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев дадоха заявка за съкращаване на административните разходи в държавната енергетика с 10%. Кабинетът възлага сериозни надежди и на проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция във ВЕИ предприятията. Очаква се и становището на Европейската комисия относно наредбата, чрез която индустрията може да се възползва от облекчения от добавката "задължения към обществото".
Опозицията от БСП е срещу намаляване на заплатите на държавните енергетици и счита, че наредбата вече трябваше да бъде изготвена. Освен това БСП не вярва, че проверките на АДФИ ще донесат кой знае какви ползи, тъй като едва ли ще има повече от 10 констатации, които няма как да повлияят на ценовия модел. Освен това евентуалните решения срещу дадено ВЕИ предприятие могат да бъдат обжалвани.
Дебатите по едномесечния мораториум продължиха няколко часа, като в рамките на дискусията въпреки опитите на председателя Цецка Цачева да не допуска отклонения, депутатите многократно излязоха от конкретната тема и коментираха цялостното състояние на енергетиката, вината на предишни правителства, провалените енергийни проекти и т.н. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар