Значително вълнение в североизточната част на страната сред някои групи от хора предизвикаха слухове за възможно изменение на радиационния фон в България заради горски пожар в района на Чернобил, Украйна, предаде кореспондент на БГНЕС. Институциите на местно ниво в България препращат журналисти за информация към София.

Едно от ведомствата, които реагираха на информациите е Агенцията за ядрено регулиране. В съобщението от тях се казва: "Във връзка с информация за пожар в района на Чернобил в Украйна в Агенцията за ядрено регулиране няма постъпило съобщение за опасност от трансгранично радиоактивно замърсяване.

Пожарът е възникнал на 29 юни в югоизточната част на зоната с ограничен достъп на АЕЦ Чернобил. Според информация от Регулиращия орган на Украйна няма значими изменения на радиационните параметри, характерни за района.

Няма изменение на радиационния фон за територията на България съгласно измерванията от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на гама-фона (BULRaMo), поддържана от Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ.

На страницата на Инспектората за ядрено регулиране на Украйна е публикувана актуална информация за събитието:

http://www.snrc.gov.ua/nuclear/en/publish/article/287320

Информация в реално време за радиационната обстановка в Украйна може да бъде намерена на следния линк:

http://srp.ecocentre.mns.gov.ua/MEDO-PS/index.php?lang=ENG".

БГНЕС припомня, че главен комисар Николай Николов, директор на ГД Пожарна безопасност и защита на населението заяви пред държавното радио, че нямат основание слуховете за повишена радиация в България заради пожара в района на украинската атомна централа в Чернобил.

Първо пожарът не е в централата Чернобил, а е в нейните околности, заяви Николов. Пристигна съобщение, че пожарът е локализиран и колегите от Украйна са пристъпили към неговото потушаване. Украйна не съобщава за повишен радиационен фонд, посочи Николов.

Той изнесе информация , че националната система на България на радиационния гама фон не е алармирала никъде за повишен фон в България. Всички системи на Румъния и Молдова също не съобщават за такава опасност. Европейската система за мониторинг на радиационния гама фонд също не съобщава за подобни проблеми, заяви Николов.

По данни, получени от националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон, на територията на страната не е регистрирана промяна на радиационния фон на територията на страната, съобщиха от МВР.

Националният оперативен център на ГД "пожарна безопасност и защита на населението" получава актуална информация за ситуацията на територията на Украйна. Към момента няма данни за опасност за живота и здравето на хората на територията на България. МВР е в непрекъсната връзка с експерти от МОСВ и Агенцията за ядрено регулиране.

Според член на природозащитната организация "Грийнпийс" "Пожарът в близост до Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна е опасен за околните региони" Това заяви по-рано полският експерт от "Грийнпийс" Ян Хаверкамп, цитиран от ТАСС. /БГНЕС