Лидерът на ДПС Лютви Местан реагира остро против предложения за промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, с които ще се премахне прагът за признаване на резултатите от референдум, ако той се провежда заедно с избори. Такъв е планът за местния вот наесен, с който ще бъде проведено допитване по изборното законодателството, включително за въвеждане на смесена избирателна система.
Според Местан това е сценарий за еднопартийни управления, които у нас се израждали в авторитарни. "Тогава МВР ще бъде не само лицето, ами и душата", каза лидерът на ДПС и добави: "Каква апологетика на демократичната мисъл?"
Според неговите изчисления партията, спечелила 40% на парламентарни избори, при сегашните правила ще получи 94 мандата, което предлога коалиционно управление. Ако се въведе смесена система - една трета от депутатите да бъдат избирани мажоритарно, то първата сила ще има 64 пропорционални мандата и 75 от 80 мажоритарни. "Така стават 139 със същия резултат от 40%", изчисли Местан и добави, че никоя партия не може да победи ГЕРБ в повечето райони.
"Това ли искате колеги отляво, дясно? Това ли искат колегите от АБВ", попита лидерът на ДПС и добави, че не приема примера със системата в Германия, защото там се предвиждали депутати, защото на първата политическа сила, ако й се полагат 96 мандата, ще получи едва 80.
Местан призова депутатите да се замислят и върху провелия се в неделя референдум в Гърция. "Представяте ли си след години на референдум да питаме дали България да върне на кредиторите 16-те млрд. лева заем, който взехме. Не го критикувам, но представяте ли следващо популистко мнозинство да попита дали България да върне парите", каза той и добави: "Нали знаете какъв ще бъде отговорът: "Не." По думите му имаме нужда да бъдат преосмислени последствията на инструмента референдум, особено когато гражданите биват питани по експертни въпроси, а не по ценностни.
През юни ДПС дори предложи в референдума, предложен от президента, да се добави въпрос за избор на всички 240 депутати мажоритарно, а по-късно Местан определи идеята като интелигентна провокация.
Народното събрание отхвърли предложение на Местан за отлагане на точката с разглеждането на второ четене на поправките в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Според ГЕРБ не се предвижда нищо извън даването на възможност едновременно с изборите да се проведе и национално допитване, което по сегашните правила не е възможно.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Бай Местан незнам какво е видял ама къде се изгуби Доган. Ни вест ни кост от него.