Във второ писмо до българския външен министър Даниел Митов нашите сънародници от Дружеството на бесарабските българи "Св.св. Кирил и Методий" в Болград предлагат да има почетен консул на България, избран от техните среди.
БГНЕС разполага с документа, изпратен лично до редакцията от неговия председател И. Половнюк.
Засилената активност и проявеният интерес от страна на бесарабските българи е във връзка с посещението на президента Росен Плевнелиев и министър Даниел Митов в Украйна.
В първото си писмо до външния ни министър, което БГНЕС публикува, бесарабските българи изразиха желание да се утвърдят български консулски дни в град Болград, както и приемни часове всеки месец. Във второто си писмо те конкретизират искането си.
Публикуваме с малки съкращения текста на писмото:
Динамичните процеси развиващи се днес в украинската държава поставиха в дневния ред на българските институции още едно предизвикателство, отговорът на което ще покаже доколко е готова България да откликне на проблемите на бесарабските българи.
Българската диаспора в Украйна в края на ХХ век се осъзна като фактор в развитието на държавата и очаква да бъде подкрепена. Необходимостта от трайни контакти със сънародниците ни в България е естествена и ще даде възможност за създаване на по-интегрирано общество, към което днес се стремим всички ние.
От голямо значение за нас е Генералното консулство на Република България в град Одеса. Смятаме, че тази институция ще бъде по-ефективна, ако намери естествени лостове, които да й помогнат при изпълнение на задълженията и историческата й в момента мисия. Такава подкрепа за нея би било присъствието в региона на Почетен консул, избран от средите на бесарабските българи. Считаме, че тази почетна длъжност трябва да се заеме от известна сред патриотичната българска общественост в Украйна личност, допринесла чрез своята дейност полза в развитието на българската култура сред българите в Бесарабия. Практиката да се назначават на тази длъжност случайни хора със спорен принос в културното пространство на една общност, чрез съмнителни лобирания за нечии интереси е порочна и създава неудобства сред обществеността както в България, така и в самата Украйна.
За нас е важно Почетния консул да е етнически българин, с православно вероизповедание и да е допринесъл чрез своята дейност реални ползи за българското Възраждане в Украйна. Той трябва да е личност с авторитет сред българите в региона и да е представил своя лична програма по въпросите за възраждането и развитието на българщината в Украйна. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар