През периода януари-април износът на България за закъсалата Гърция расте със 7.2% спрямо година по-рано и е за 927 млн. лв. Вносът обаче спада с 3.6 на сто и е за 771.3 млн. лв. Това показват данните на НСИ от днес за търговията на България със страните от Европейския съюз.
По тази линия е и един от очакваните негативни ефекти за българската икономика от разразилата се с нова сила криза в Гърция. Заради продължаващите да не работят банки в страната компаниите нямат възможност да се разплащат с търговските си партньори, което на практика блокира доставките отвън.
Към настоящия момент кризата вече има негативен ефект върху търговията най-вече от техническа гледна точка, защото наложената забрана за международни банкови трансфери не позволява на купувачите в Гърция да извършват плащане на доставките към износителите от България, коментира през седмицата пред "Капитал" Мартин Георгиев, прокурист на "Алпик Енергия България" и председател на УС на Асоциацията на търговците на електроенергия в България.
По изчисления на "Уникредит Булбанк" голямата част от износа за Гърция – 41%, е стоки от първа необходимост – храни, включително непреработени храни (34%), плюс горива и електричество (7%), коментира наскоро главният икономист на институцията Кристофор Павлов.
"Имаме клиенти, които желаят да поръчат стока, но няма как да заплатят, съответно това води до забавяне в доставките", коментира пред "Капитал" Иван Калибацев, проектен мениджър на консервната фабрика "Филикон 97". Тя изнася продукция за 1.5 млн. лв. годишно за южната ни съседка.
През периода януари-април износът на България за ЕС се увеличава с 12.3% спрямо същия период на 2014 г. и е за 9.3 млрд. лева, показват данните на НСИ. Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Белгия и Франция, които формират 69.8% от износа за държавите - членки.
Само през април износът за ЕС се увеличава с 13.2% спрямо същия месец на предходната година и е за 2.4 млрд. лева. Въпреки това салдото за България остава отрицателно и е на стойност 1.401 млрд. лв.
Вносът на България от страните в ЕС през първите четири месеца на годината се увеличава със 7.6 на сто на годишна база и е за 10.7 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Испания и Гърция. Само през април вносът на България се увеличава с 8.8% спрямо същия месец на предходната година и е за 2.9 млрд. лв.
Износът от България през периода е основно на стоки от групите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация) с изключение на горивата, при които има ръст от 33.2% и "Минерални горива, масла и подобни продукти" (с ръст от 32.3%). Спад има в износа на "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" - с 15.6%.
При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение е отчетено в секторите "Машини, оборудване и превозни средства" (15%) и "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн" (14.4%). Най-голямо намаление се наблюдава в сектор "Минерални горива, масла и подобни продукти" (37.0%).
Най-голям ръст на експорта през първите четири месеца на годината има за Кипър - със 189.6 на сто, Малта - със 126 на сто и Люксембург - със 109.1 процента.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар