Парламентът окончателно даде възможност за заличаване на адресни регистрации, правени в противоречие на законовите изисквания. Така народните представители ще се опитат да решат проблема, станал актуален последните месеци, с "преноса" на избиратели от едно населено място в друго за предстоящите местни избори наесен.

Наскоро от министерството на регионалното развитие разпространиха данни, от които се вижда, че в последните месеци хора масово са сменяли регистрациите си, като броят им е нараснал близо три пъти в сравнение със същия период миналата година, когато е нямало избори. Започнаха редица проверки за т.нар. изборен туризъм и макар да се установиха нарушения и неизпълнение на законовите изисквания за смяна на адреса, се оказа, че няма как направените регистрации да бъдат заличени. Затова и депутатите направиха промяна в Закона за гражданската регистрация. Текстовете бяха окончателно гласувани днес на второ четене.

Според новите правила до три дни кметовете трябва да назначат комисии, които да проверят има ли нарушения на правилата за пререгистрация. Ще се направят справки за всички адреси, сменени след 1 юли миналата година до 30 април 2015 г. В комисиите ще влизат хора от общината и от областната администрация, от МВР и дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в МРРБ. Ако кметът не сформира такава комисия, тя ще се свиква от областния управител.

Проверката ще трае един месец.

С цел повече публичност и контрол на направените проверки и евентуално заличени регистрации от левицата поискаха протоколите от нея да се обявяват публично, за да е ясно дали няма политически мотиви зад заличените избиратели. Първоначално предложението беше отхвърлено, но при прегласуване мнозинството подкрепи идеята.

По време на дискусиите Мая Манолова от БСП попита дали е сигурно, че ако проверката обхване едногодишен период, а не както в предложението на левицата - срокът след 1 януари 2015 г., комисиите ще могат да се справят със задачата. Тя поиска гаранции, че при това положение ще има наистина проверки и ако те не се случат - ще се търси отговорност от областната администрация и от ресорния вицепремиер за държавната администрация Румяна Бъчварова.

От ГЕРБ посочиха, че според справките на ГРАО увеличените смени на адреси са ставали и преди началото на 2015 г. и е редно те също да бъдат проверени и евентуално заличени.

Това изказване на депутатите Манолова разбра като гаранция, че проверки ще има и тя подкрепи удължаването на срока им.

Според промените хората, чиято адресна регистрация е заличена, ще трябва да сменят документите и регистрациите си в едномесечен срок. По време на дискусиите Рамадан Аталай от ДПС поиска заличаването да не важи поне за сменените постоянни адреси. Той също така заподозря, че текстовете ще дадат възможност за произвол и политическа преценка за това кой изобщо да бъде допускан до гласуване и кой не. Поиска да се напише ясно къде и как ще могат да гласуват хората, чиито адреси са заличени.

Манолова репликира, че е ясно, че тези хора ще могат да гласуват по предишните си адреси преди смяната. Проверката също щяла да е за изпълнение на и досега съществуващите законови изисквания - броят на регистрираните на един адрес да не надхвърля три пъти общия брой на хората, които могат традиционно да бъдат настанени на съответното място. Както и да има съгласие на собственика, договор за наем и др. необходими документи. Колкото и да са обтекаеми досегашните изисквания, е ясно, че в плевня няма как да живеят десетки души, каквито примери има, заяви Манолова. Или по 15 човека в коридор, по двайсетина в една стая, допълни тя.

За да се прецизират изискванията, депутатите сега записаха, че в бъдеще при пререгистрация трябва да се следи на едно лице на даден адрес да се падат поне 10 кв.м жилищна площ.

dnevnik.bg