Притежателите на смартфони с Android ще могат да помагат за обработката на информация, свързана с различни медицински и научни изследвания. Sony обяви, че новата версия на приложението Folding@Home ще позволява споделяне на системни ресурси на смартфона за тези благородни цели.

В момента Folding@Home може да използва свободните ресурси на смартфона за обработка на информация от изследвания, свързани с борбата с рака на гърдата, Алцхаймер, ебола и други заболявания. Единственото услови е смартфонът да е свързан с WiFi мрежа и да има достатъчно запас на батерията или да е включен да се зарежда.

Идеята е, че докато потребителят си почива или спи, смартфонът може активно да помага на учените. Те се нуждаят от допълнителна изчислителна мощ, за да ускорят провеждането на изследвания, но изграждането на собствени компютърни мрежи или наемането на суперкомпютри е много скъпо. Приложението вече има над 150 хил. потребители, както и над 70 хил. свързани смартфона.

За да стимулира потребителите по-често да споделят ресурси, Folding@Home има и игрови елемент. Потребителите могат да получават виртуални значки за различни постижения, както и да се свържат с Google Game Services и да обединяват множество смартфони в един акаунт, което ще увеличава отделените ресурси. Има възможност и за надпревара кой е отделил най-много време за обработка на данните.

Приложението има и вградена секция, в която се показва за какви изследвания се използват от ресурсите на телефона във всеки момент. Folding@Home е безплатно, като може да се инсталира на смартфони с версия на Android 4.4 или по-нова.

dnrvnik.bg