Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) поиска от българското правителство да спре разрушаването на къщи в ромската махала на Гърмен, докато не осигури жилища на уязвимите семейства.
Вчера съдът се е произнесъл по искане за спешни привременни мерки заради планирания втори етап от събарянето на къщи, който е насрочен за понеделник (13 юли), съобщиха за "Дневник" от Сдружението с нестопанска цел "Инициатива за равни възможности". Ръководителят на правната програма на организацията -
адвокатът Даниела Михайлова, е пълномощник на засегнатите от планираното събаряне семейства в Гърмен и вчера е внесла искането за привременни мерки със съдействието на шефа на Българския Хелзинкски комитет Красимир Кънев и на Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация".
В решението се казва, че съдът приканва правителството да не продължава с мерките по разрушаването, без твърд ангажимент от негова страна да се осигури жилище на уязвимите жалбоподатели. Първото събаряне на незаконни постройки в ромския квартал "Кремиковци" на община Гърмен беше предприето на 29 юни от Дирекцията за национален строителен контрол, като бяха премахнати четири къщи. Следващата дата е 13 юли.
До разрушаването се стигна след проверки на ДНСК, които пък бяха следствие от етническото напрежение между българи и роми в Гърмен, тръгнало от битова кавга. От дирекцията обявиха, че още през 2011 г. са издадени заповеди за премахване на 124 незаконни строежа. Жителите на ромската махала отговориха, че са получили от бившия кмет на общината Хасан Азис адресни регистрации и така държавата е узаконила постройките им.
Искането към Европейският съд за правата на човека да постанови привременни мерки остана единствената възможност пред засегнатите семейства в Гърмен след категоричния отказ на отговорната администрация да бъде преосмислено взетото решение за събаряне на единствените домове на хората, се казва в съобщението на неправителствената организация. В него се посочва, че действията на администрацията са насочени единствено срещу ромите, въпреки съществуването на огромен брой други незаконно изградени постройки в страната. "Това селективно по-неблагоприятно отношение представлява дискриминация на етническа основа и сериозно нарушение на основни човешки права, гарантирани от Конституцията и международното законодателство", подчертават от "Инициатива за равни възможности".
Посочва се, че организацията е представила на Европейския съд за правата на човека описание и доказателства за положението на ромските семейства в Гърмен, включително семействата на жалбоподателите, сред които има малолетни деца, деца с тежки увреждания и бременна жена. Налагането на привременни мерки предотврати превръщането на тези хора в бездомници и потенциални потърпевши от бъдеща хуманитарна криза, се посочва в съобщението.
В решението на съда се казва, че институцията ще изиска от българското правителство да отговори какви са мерките, които се предприемат, за да се осигури настаняване и подкрепа за уязвимите лица и дали тези мерки предвиждат да се отделят децата от родителите. Срокът за отговор е 13 юли.
Дневник
Коментари
Добави коментар