Тази седмица ще се проведе заседанието на работната група по Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия, на която Европейската комисия докладва устно оценката за направеното от България и Румъния по изпълнението на показателите на мониторинга от началото на годината. След пет години наблюдения Брюксел реши да публикува докладите само веднъж годишно, като през лятото прави само устен преглед.

В последната си оценка ЕК най-остро разкритикува работата на кадровия орган на Темида - Висшия съдебен съвет, като отново препоръчаха съветът да бъде разделен на две колегии - за прокурори и следователи, и за съдии. Това е и едно от предложенията на управляващите в проекта за промяна на Конституцията, свързан със съдебната реформа. Промените се очаква да бъдат гласувани в Народното събрание на първо четене тази седмица.

Останалите промени предвиждат намаляване мандата на ВСС и премахване на тайното гласуване. Засега не е известно, дали управляващите ще успеят да се съберат необходимите минимални 160 гласа. Проектът за промяна на Конституцията беше внесен с 132 подписа, като вероятно подкрепата ще дойде от ДПС.

Миналата седмица правосъдният министър Христо Иванов се срещна с генералния секретар на Европейската комисия Катрин Дей. Тя потвърди позицията, че  същността на реформата трябва да е реорганизацията на Висшия съдебен съвет.

По думите й може да правят много други реформи, да се оптимизира наказателния процес (подобно искане имат и главният прокурор Сотир Цацаров, и премиерът Борисов), но ако нямаме отговорно лидерство във ВСС, по никакъв начин не можем да очакваме всяка от тези промени да даде резултат, заяви още Катрин Дей.

Днес пък вицепремиерът Меглена Кунева и правосъдният министър Христо Иванов са на посещение в Холандия, където основните теми на разговорите ще бъдат присъединяването на България към Шенген, европейската програма за миграция, европейската стратегия за сигурност, енергийният съюз и европейската политика за съседство. 

dnevnik.bg