Депутати от Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БСП са внесли свои предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване часове преди да изтече крайният срок за това между първо и второ четене на проекта. От другите парламентарно представени сили са обявили, че няма да внасят свои текстове, съобщава "Капитал Daily" в днешния си брой.

За днес е насрочено и извънредно заседание на социалната комисия в Народното събрание, където внесените текстове ще бъдат разгледани. Дебатът ще може да се гледа онлайн.

Временната парламентарна комисия за пенсионните фондове, в която участват всички политически сили, също е внесла свой проект. Тя се оглавява от Корнелия Нинова от БСП и проектът отразява до голяма степен предложенията на Комисията за финансов надзор за затягане на контрола върху частните фондове.

Най-съществените промени между двете четения ще бъдат внесени от Реформаторския блок. Те настояват правото на избор между НОИ и частен фонд да имат само хората, родени между 1960 и 1969 г. За всички останали да важат старите правила.

Второто е окончателният избор между НОИ и частен фонд да се прави 1 година преди навършване на пенсионна възраст, а не 5 – както се предлага сега. Също така реформаторите искат от НОИ да изплаща в бъдеще по-висока пенсия от тази на хората, които са се осигурявали в частен фонд. В момента законът предвижда хората, осигуряващи се и във втория стълб, да получават с около 28% по-малка пенсия от НОИ спрямо тези, които са родени преди 1 януари 1960 г. и се осигуряват само в първия стълб. Идеята е този процент да стане около 15.

Отделни депутати, а и временната комисия предлагат още таксите на пенсионните фондове да бъдат намалени.

Патриотичният фронт е изготвил собствен законопроект. В него се предлагат изменения, които се отнасят до свободния избор между държавата и частните пенсионни фондове, разширява се определението за инвестиции в свързани лица, намаляване на стажа за пенсионирането за жените и осигурителния стаж.

Мая Манолова от БСП също внася промени, с които да се избегне изравняването на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените.

Засега няма никакви предложения от различните парламентарни групи в посока справяне с източването на пенсионната система, посочва изданието.

dnevnik.bg