Парламентът реши да се намали от 500 хиляди на 400 хиляди броят на подписите, с които ще може да се инициира задължителен референдум и Народното събрание няма да има право да отказва допитването или да изменя въпроса.

След няколко отлагания по искане на ДПС в миналите седмици днес депутатите все пак започнаха да разглеждат на второ четене промените в закона за прякото участие на гражданите в управлението.

Народните представители отхвърлиха предложенията задължителен референдум да могат да се инициира от 200 хил. или 300 хил. души. Димитър Лазаров от ГЕРБ заяви, че намаляването на 400 000 е достатъчно, тъй като по-малък праг би дал възможност само тесните партийни ядра да предизвикват референдум и той да е задължителен. Не бива да се отива в тази крайност, защото това изкривява идеята, каза Лазаров.

Депутатите отхвърлиха искането на Георги Кадиев от левицата за по-лесно свикване на референдум, който обаче не е задължителен, а минава през санкцията на Народното събрание – намаляване на броя на депутатите и общинските съвети в страната, които могат да инициират допитване, както и на броя на гражданите, които могат да предлагат на парламента да се проведе референдум – от 200 000 на 75 000.

По време на дискусиите единствено от ДПС се изказаха за пореден път против облекченията за провеждане на националните допитвания.

Лидерът на движението Лютви Местан пак каза, че разискваните промени са пряко свързани с референдума, искан от президента Росен Плевнелиев, а предлаганият от него мажоритарен избор на депутати ще доведе до еднопартийно управление. По думите му така с 33 на сто от гласовете ще може да се сформира правителство. Местан не се изказа конкретно по дискутирания член, а по целите предлагани промени.

Съпартиецът му Четин Казак пък заяви, че час по-скоро трябва да отпадне целият текст, с който може група граждани да задължат парламента да вземе решение за референдум. Текстът трябва да отпадне, защото е във "флагрантно нарушение" на конституцията, тъй като според нея България е страна с парламентарно управление, заяви той. И не можело 100 - 200 хиляди души да задължават Народното събрание да приема каквото и да било решение, то трябвало да има последната дума и да може само да решава дали да има допитване или не.

dnevnik.bg