Народното събрание облекчи условията за получаването на българско гражданство. Без дебати със 128 гласа "за" и двама "въздържал се" депутатите приеха поправки в Закона за българите, живеещи извън България. Предложението беше на Патриотичния фронт и е едно от седемте му условия да продължат да подкрепят правителството. Народните представители отхвърлиха поправки на "Атака".

В мотивите на законопроект пише, че той е отговор на назряла обществена необходимост както за създаване на гъвкава и ефективна система за защита правата и интересите на българите, живеещи извън пределите на Република България, така и за синхронизиране на законодателство в тази област със законодателствата на останалите държави в Европейския съюз. За пример посочват Полша, Унгария, Румъния и др.

$След встъпването в членство в НАТО и ЕС, Република България практически навлезе в световната общност, в която действат принципите, както на свободното движение на хора, но и на зачитане на изконните човешки права и свободи, каквото е например правото на национално самоопределяне. Движението (миграцията) не е едностранен процес, напротив той се състои както в имиграция, така и от емиграция", пише още в мотивите и се добавя: "Ако за заминаващите извън България българи движението е с цел емиграция, то също такава цел вероятно имат и имигрантите, пристигащи отвън в България. И ако двигателят на емиграцията са икономическите и/или политически фактори, то последиците са чисто демографски, социални и морални."

Според Фронта преди 4 години ООН е публикувала таблица на двадесетте страни в света с най-голямо предвидено намаление на населението им до 2050 год. "Там Република България е на първо място, ние сме своеобразен шампион", пише още в мотивите и се добавя, че според изследването страната ни ще загуби 2 153 000 души (28.5% от населението си) и от 7 545 000 души през 2009 г. тя през 2050 г. ще има население само от 5 392 000 души.

"Цифрите са катастрофални, но е вероятно те да са даже занижени, тоест да са още по-трагични, тъй като една важна тенденция в демографското уравнение – емиграцията – може би не е реално застъпена", пишат още от Фронта и добавят, че считаме, че не следва да се подминава никоя възможност за увеличаване на нацията ни, при наличие на изявен интерес за принадлежност към нея от лица с български произход или българско самосъзнание.

dnevnik.bg