Република Македония трябва да подпише договор с България за добросъседски отношения, трябва да престане да подменя историческите факти. Подписването на този договор е стратегически приоритет на страната и условие за подкрепата на България за започване на преговори за членство на Скопие с ЕС.

Това каза държавният глава Росен Плевнелиев по време на втория ден от ежегодната среща на посланиците на страната, предаде репортер на БГНЕС.

Той изрази надежда също, че както народите на двете държави са братски, така и властите в Скопие много скоро ще дадат ясен знак за надграждане на отношенията между двете държави.

Нашата позиция е за обогатяването на добросъседските отношения в региона, да помогнем историята да не бъде манипулирана, търгувана, замитана, отлагана или дори да бъде "брутално манипулирана", каза още държавният глава.

Той допълни още, че страната ни е незаобиколим фактор на Балканите и без нея не може да се вземе нито едно стратегическо или тактическо решение.

По отношение на съдебната реформа президентът поздрави парламента и заяви, че трите полета на консенсус, които ясно се очертаха, ще намерят своята реализация с конституционна промяна и са част от голямата идея за реформиране на сектор правосъдие в България.

Росен Плевнелиев допълни също, че няма резерви към постигнатото до тук и пред страната има още дълъг път като ще се продължи дебатът и за директния избор, и за явното гласуване, както и за начина, по който ВСС работи. Според държавния глава Европейската комисия ще оцени положително случващото се в страната и промените ще бъдат фактор, за да видим една по-силна позиция от страна на ЕК от гледна точка на европейските инструменти за България, влизането в Шенген и други национални цели, допълни той.

Държавният глава заяви също, че страната ни е за пример на много други държави в региона, както в много отношения и за Европейския съюз. Той посочи като добри примери финансовата дисциплина, провеждането на реформи, както и проевропейската ни политика.

Росен Плевнелиев заяви също, че страната ни задава и посоката на енергийна свързаност в региона. Според него ролята на страната не е свързана с това Югоизточна Европа да бъде само коридор. Нашата роля е да бъдем фактор в гарантирането на енергийното богатство и диверсификация на Европа.

България води в дебата за това да бъде изградена балканска енергийна борса, каза още Плевнелиев. По отношение на либерализирането на енергийния пазар в страната той допълни, че целта е всяка фирма да може да избира свободно доставчика на ток и газ. Той заяви още, че цел е и до края на годината всяко семейство също да може да избира своя доставчици на ток и газ.

Сред някои от основните приоритети на страната до ротационното ни председателство на ЕС пред втората половина на 2018 г. е и пълноправното членство в Шенген, като още през тази година се очаква да се мобилизират всички възможни сили във всяка една точка на ЕС, за да може България да влезе в първия етап на шенгенското пространство, а до поемането на председателството то да бъде реализирано в пълен мащаб, посочи държавният глава.

Президентът коментира и кризите, пред които е изправен целият свят и които набират скорост в момента, така че всяка една от тях е възможно да дестабилизира ЕС. Това са както отношенията между Брюксел и Москва, кризите в Украйна, Гърция и проблемите на бежанския наплив, така и национализма, който залива европейския континент.

Никой не иска да се връща във времето на Студената война, заяви държавният глава като допълни, че сме свидетели и на действия за дестабилизация като някои замразени конфликти, създадени след 2008 г., всички от които в зоната на Черно море. Балансът на силите е тотално влошен и променен в черноморската зона, добави още държавният глава.

По отношение на гръцката криза Плевнелиев заяви, че всеки в региона и Европа трябва да си вземе изводите от нея, а те са, че Брюксел не е удобното извинение за националните бездействия. /БГНЕС