67 момичета и 3 момчета кандидатстват за сестри и акушерки в новооткрития шуменски филиал на Медицински университет – Варна. Срокът за подаване на документи изтече в 17,00 часа днес.

50 от кандидатите са записали като първо желание специалност „Медицинска сестра“, а останалите 20 предпочитат бъдат приети в специалност „Акушерка“. Повечето обаче кандидатстват и за двете специалности, уточни за ШУМ.БГ директорът на филиала проф. Соня Тончева.

Според нея интересът към филиала на МУ в Шумен е сериозен, предвид краткия период, за който е организиран приемът на документите след решението на Министерски съвет от 21-ви юли.

Местата, за които се борят 70-те кандидати са общо 40 – по 20 за всяка специалност.
26 от всички подали документи пък са взели участие в подготвителния курс за приемния изпит. Той се провежда днес и утре, като се ползва зала в община Шумен.

Самият приемен изпит - тест по биология, ще бъде на 19-ти август. Годишната такса и за двете специалности е 800 лева. Курсът на обучение е 4-годишен и се излиза със степен “бакалавър”.

В Шумен ще се обучават сестри и акушерки за първи път след 10-годишно прекъсване. Преди това, от 1950-та до 2005-та в града винаги е имало училище за медицински сестри. Филиалът сега ще се помещава в сградата на бившата белодробна болница.

ШУМ.БГ