Ръководителят на руското правителство Дмитрий Медведев пристигна на Курилските острови. Той планира да посети общоруския младежки образователен форум "Итуруп" и да разгледа обекти, изградени в рамките на федералната програма за развитие на островите, предаде РИА Новости.

Руските осведомителни агенции предават, че Медведев е подписал документ за руската граница в района на континенталния шелф в Охотско море. Руският шелф се увеличава с 50 000 кв.км. Според съобщението разширението е станало при съгласуване със съседните страни, включително Япония.

Руският премиер обяви, че правителството на РФ възнамерява да създаде територия с изпреварващо развитие на Курилските острови.

Министерството на външните работи на Япония изрази недоволството си от идването на Медведев на Курилите. В коментар на министерството за посещението се посочва, че се обмисля отлагане на визитата на японския външен министър Фумио Кисида в Русия.

Значението, което се придава на посещението на Медведев на Курилските острови се отличава от посещенията на други министри. То ще рани чувствата на жителите на Япония, които искат връщането на тези територии. Планира се протест на Япония по дипломатически канали, тъй като Токио приема това посещение за "неприемливо", предаде агенция Киодо.

Москва и Токио спорят за наричаните от Русия "южни Курилски острови", а от Япония "Северни територии", които бяха анексирани от Съветския съюз в края на Втората световна война. Този териториален спор пречи вече 65 г. двете страни да подпишат мирен договор. /БГНЕС