Вицеканцлерът и министър на икономиката на ФРГ Зигмар Габриел определи проблема с наплива на бежанци като най-голямото предизвикателство от времето на обединението на Германия.

По телевизия АРД той заяви: Ще бъдем принудени радикално да променим нашата политика към бежанците. На държавата ще се наложи да отдели много повече средства за общините за решаване на въпроса с настаняването на хората, търсещи убежище във ФРГ.

Според Зигмар Габриел полицията и органите на правосъдието трябва решително да противодействат на десните радикали, които се опитват да използват проблема за политически цели.

Той остро критикува Евросъюза и бездействието му: Позорно е, когато повечето страни членки казват: Нас това не ни касае. Германският вицеканцлер предупреди за катастрофалните последици, които би имало затварянето на границите.

Той планира утре да посети приюта за бежанци в Хайденау, Саксония, където имаше безредици, предизвикани от десни радикали, недоволни от откриването на центъра. /БГНЕС