Полагаме усилия да продължим добрия диалог с Турция и съседните държави, работи се за реализиране на договореностите, очакваме ратифициране на подписаното тристранно споразумение от Турция и Гърция. Това заяви вицепремиерът Румяна Бъчварова, която заедно с Меглена Кунева, Ивайло Калфин и Даниел Митов обяви позицията на правителството по темата за бежанската криза, предаде репортер на БГНЕС.
Бъчварова добави, че са внесли в НС предложение за повишаване наказателните мерки срещу каналджийството и трафика на хора. Ще настояваме за синхронизиране на националните законодателства в ЕС и за създаване на обща европейска прокуратура. Създава се специализирано звено между МВР и прокуратурата, което ще разследва приоритетно организаторите на мрежите за трафик на хора. България приветства усилията и мерките за справяне с бежанските потоци. ЕС трябва да намери решение, което да доведе до спиране на конфликтите, които застрашават живота на тези граждани. Решението на проблема трябва да се търси най-близо до мястото, където той е възникнал, подчерта Бъчварова. Тя уточни, че България ще настоява за унифицирани молби за международна закрила и въвеждане на единен статут на бежанец за целия ЕС.
Трябва да признаем, че опитите да се намери добре работещо европейско решение за бежанците, не дава задоволителен резултат, отбеляза вицепремиерът и допълни, че трябва да се потърсят нови и ефективни решения. Позицията на България е, че е необходима ясна и категорична обща европейска политика, която да отразява общата ни солидарност. Предложението за разпределение на бежанците във всички държави-членки отразява принципа на солидарност. Все още има обстоятелства, които трябва да намерят отражение в начина на разпределение. Той трябва да бъде максимално справедлив. България вече заяви, че ще приеме 500 новопристигнали бежанци.
Трябва да се определят условията на заселване на бежанците за тяхното дългосрочно пребиваване, а когато се създаде благоприятна обстановка, трябва да се осигури тяхното връщане, подчерта още Бъчварова. Тя заяви и че трябва да има общо налагане на европейските ценности, поемане на задължения от държавите-членки и увеличаване на усилията. България е готова да даде своя принос за това, отбеляза още вицепремиерът. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
абе маалко ли цигани имаме, та и още ни натрисат
Анонимен
500 са по стария план от миналия месец , а от тази седмица ще ни пратят още 1600 , за следващата седмица месец не се знае колко още .. Скоро бежанците ще бъдат колко един голям областен град 100-150 хиляди .. Нов анклав като Кържали
Анонимен
Всеки политик да си вземе по двама черни талибани и да си ги отглежда у дома си.
На оня у Банкя в къщата му -100. На Плевнелиев в бившата стая на сина му - още 100
Анонимен
Ще има шериат и рязане на глави в Германия. То и Джон Джихадиста след 20 години живот в Англия не е успял да се интегрира в западното общество и сега реже кратуни, беси и коли същите англичани.
Анонимен
@Анонимен 08.09.2015 13:27 От мобилната верия
Осъзна ли вече, че си неосъзнал се хомосексулист?
ЕС
Напишете един списък на европейските ценности, приложете дати откога докога важат, от кого трябва да се спазват и на кого е позволено да има свои. Прага, Будапеща по-малко ли са Европа от Кьолн или Берлин? Папата призова католическите енории да приютят бежанците. Католическите мисионери имат традиции, да си свършат работата. Имат и огромен финансов ресурс. Ние, православните, не сме мисионерствали и не сме канили араби да ни обучават на физика, математика и биология, когато църквата е забранявала.
самир
искаме бежанци в шумен че градът пустее има място в 5 полк
Анонимен
То и без това в града рядко се чува българска реч.