ЕС трябва да престане да стимулира миграционни потоци, заяви външният ни министър Даниел Митов на съвместната пресконференция днес с белгийския вицепремиер и външен министър Дидие Рейндерс, предаде репортер на БГНЕС.
„Затова разговаряме за създаването на бежански центрове и имиграционна такива извън рамките на ЕС в трети държави“, изтъкна Даниел Митов. Относно бежанската криза той подчерта, че най-важното е борбата с трафикантите на хора. „Това е феномен, който не съществува от вчера. Той е известен на ЕС отдавна, само че до момента не се обръщало достатъчно внимание. Държавите членки трябва да бъдат задължени да увеличат драстично и много тежко наказанията за трафик на хора“, подчерта ръководителят на българската дипломация.
„България ще участва в солидарното разпределение и релокация, но трябва да се вземе под внимание брутния ни вътрешен продукт и фактът, че вече нашата територия има много бежанци. Ние сме на едно от първите места по прием на бежанци, съотнесен към брутен вътрешен продукт и към глава от населението“, каза още дипломат №1 на България. Според него налагат се много по-сериозни усилия за промяна на стратегията срещу така наречена „Ислямска държава“.
Тук държавите от Близкия изток имат своята много голяма отговорност и съвместно с нас, с ЕС и НАТО, трябва да намерим формула, с която много бързо да бъде решен този въпрос. За Дъблинския регламент министър Митов изтъкна, че той е създаден в различно време, оттогава светът драматично се е променил и трябва да се погледне къде са проблемите.
Един от такъв въпрос, който трябва да се промени е въвеждането на единен миграционен подход и формула, с която бежанците да могат да избират държавата, в която да бъдат регистрирани, смята министърът ни. Много се радвам, че България приветства новите предложения на Европейската комисия за бежанците и квотите, изтъкна на свой ред гостът. Важно е да постигнем общата позиция и виждане, да споделим отговорността и солидарността за бежанците.
Той също изтъкна, че е важно да се установят центрове за бежанци във и извън Европейския съюз, които са близки до конфликтните зони. Относно Шенген белгийският външен министър Дидие Рейндерс посочи също, че България има дълъг път от реформи, който трябва да извърви, особено в правосъдието. Очаквам успех в това отношение, каза гостът.
БГНЕС
Коментари
Добави коментар