Конституционният съд (КС) ще заседава днес дали да допуснат за разглеждане по същество въпросите, свързани с проекта за промени в Конституцията, които депутатите поставиха в края на юли. За докладчик по делото беше определен съдия Румен Ненков, чието становище е, че питането е недопустимо.
За да бъде прието за него трябва да гласуват повече от половината членове на Конституционния съд, които са 12. Ако резултатът от гласуването е шест на шест, питането на депутатите също няма да бъде разглеждано по същество.
Искането за тълкувателно решение беше внесено в последния ден на парламентарната сесия преди ваканцията от 144 депутати и съдържа два въпроса:
- Ще представлява ли промяна във формата на държавно управление създаването на две колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) – съдийска и прокурорска, като всяка от тях да решава самостоятелно кадровите и организационните въпроси по своята професионална насоченост, а Пленумът на ВСС, състоящ се от всички негови членове, да решава въпросите за избора на председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор, да приема проект за бюджет на съдебната власт и да решава прекратяването на мандата на членовете на ВСС при условията на чл. 130, ал. 8 от конституцията.
- Ще представлява ли промяна във формата на държавно управление създаването в рамките на ВСС на колегия на съдиите, която да се състои от председателите на ВКС и ВАС, шестима членове, избрани от общо събрание на съдиите, и петима членове, избрани от Народното събрание, както и създаването на колегия на прокурорите, която да се състои от главния прокурор, четирима членове, избрани от общо събрание на прокурорите, един член, избран от общо събрание на следователите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.
Според становището предварителното тълкуване на конституционните проектопромени е недопустимо.
В средата на юли проектът за промяна на конституцията беше "коригиран", за да събере по-голяма политическа подкрепа. Отпадна по настояване на ДПС ключовата промяна да се премахне тайното гласуване във ВСС и то да бъде заменено с явно.
Така внесените в средата на юли текстове предвиждат разделянето на Висшия съдебен съвет на две камари - за прокурори и съдии, чиито решения да не зависят от пленума, пряк избор на членовете на ВСС от професионалната квота, засилване на ролята на Инспектората на съвета, възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд.
Новият проект беше внесен със 180 подписа на народни представителите от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, БДЦ, ДПС и няколко депутати от АБВ. Най-вероятно той ще бъде подложен на гласуване следващата седмица. Преди десет дни попрвките минаха през комисия и бяха одобрени. Тогава обаче АБВ, които имат трима вносители, обявиха, че няма да гласуват проекта на първо четене.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар