Конституционният съд е достоен финал на моята кариера, така Филип Димитров коментира днес пред Би Ти Ви номинирането му са конституционен съдия от квотата на президента. В отговор на въпрос той уточни, че не се е колебал с приемането на предложението.

Както е известно на 10 октомври изтича мандата на петима членове на КС - двама от квотата на президента, двама от квотата на парламента и един от съдиите. Плевнелиев предложи в съда да влязат Филип Димитров и професорът по конституционно право Мариана Карагьозова-Финкова. Депутатите могат да предлагат кандидати до края на днешния ден.

"Как се е сетил за мен? Ами името ми го има в енциклопедиите. Предполагам, че някой ме е предложил", каза Димитров, попитан как президентът е стигнал до неговото име.

Филип Димитров отговори и на упреците, че не е подписал Конституцията, а сега ще се кълне в нея. "Нямаше как да подпиша Конституцията, защото не съм бил депутат във Великото Народно събрание", изтъкна той.

Димитров допълни, че Конституцията и нейното подписване са били част от политически дебат, който е надхвърлял конституционните правила. Той не скри, че е имал възражения към определени текстове и елементи от нея и допълни - "затова и сега се говори за промени".

"Но съм се клел в нея, когато съм ставал премиер на България и когато съм ставал зам.-председател на българския парламент и всеки път, когато съм бил депутат, така че този вид евтини трикове може би няма смисъл да се играят", посочи Филип Димитров.

По думите му изменения в Конституцията са база за това да се промени нещо съществено в законодателството.

В отговор на въпрос, Димитров каза, че автентичната десница е тази, която избирателите назовават като такава. "Демонизирането на която и да е политическа формация в България е нещо много опасно. Особено когато става въпрос за смесването на политиката с етноцентризма, това създава сериозни опасности", посочи Филип Димитров на въпрос за влиянието на ДПС.

Дневник.бг